fbpx
Фото: МИА
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

МРЕЖА

Богоевски до Апасиев: Прочитан си како селски буквар, за патетичното навивање и одработување за чудовиштето од Кремљ

Активистот Павле Богоевски на својот Фејсбук профил упати порака до пратеникот и лидер на Левица, Димитар Апасиев дека е „прочитан како селски буквар, бидејќи навива и обработува за Путин“. Реакцијата...

Read more

(ВИДЕО) Светот му се восхитува на украинскиот претседател Зеленски, тој утрово пиеше кафе со своите соборци

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на 16 февруари 2022, 8 дена пред руската агресија.

Остана во Киев, иако му беше советувано да се евакуиран на безбедна територија. Секој ден е активен во одбраната, секој ден се појавува пред светската јавност. И пие кафе во...

Read more

Лилиа Ткачук: Јас сум обична Украинка, ве молам, престанете да гледате и почнете да дејствувате

Украинката Лилиа Ткачук повикува на солидарност од светот за Украина и украинскиот народ. Таа моли на проактивно однесување на сите во светот кон агресијата на Русија врз Украина. Објавата на...

Read more

Османи: Силна осуда на руското признавање на Доњецк и Луганск

Силно го осудуваме признавањето од страна на Русиjа на украинските области Доњецк и Луганск како независни, напиша министерот за надворешни работи, Бујар Османи на својот Твитер-профил. „Ваквите дела претставуваат сериозно...

Read more

Амбасадорот на Луксембург во Шпанија на Твитер објаснува што значи залагањето за човековите права

Големото Војводство Луксембург од 1 јануари 2022 година е член на Советот за човекови права на ОН. Оваа мала, но значајна европска држава, за првпат ќе учествува на претстојната редовна...

Read more

Амбасадорот на Луксембург во Португалија во кампањата за човекови права на Твитер

Од 1 јануари 2022 година, Големото Војводство Луксембург е член на Советот за човекови права на ОН. Оваа мала, но значајна европска држава, за првпат ќе учествува на претстојната редовна...

Read more

Кулеба: Бараме дипломатски решенија, но нема да ги преминеме нашите црвени линии

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, на својот Твитер налог напиша дека, низ интензивна дипломатска офанзива бараат дипломатски решенија за кризата околу Украина, но нема да ги преминат сопствените црвените...

Read more
Page 19 of 29 1 18 19 20 29

CIVIL MEDIA NEWSLETTER