fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.

МУЛТИКУЛТУРА

Разединети во сличноста

илустрација: Зоран Кардула

пишува: МИРЈАНА НАЈЧЕВСКА На Балканот живеат народи кои споделуваат заедничка историја, кои имаат голем број сличности (јазик, традиција, религија, храна, празници...) и кои се соочуваат со многу слични проблеми (развојни,...

Read more

Кардула: Мора да покажеме зрелост и сите заедно да осудиме секаков вид на говор на омраза, тука нема компромис

„Никогаш не сум можел да го разберам национализмот и нетрпеливоста кон другиот само затоа што припаѓа на друг етникум. Имаме еден живот и да го потрошиме на таква баналност е недозволиво“...

Read more

ЦИВИЛ со иницијативата „Обединети во различноста” најавува богатство од медиумски содржини, утре интервју со познатиот уметник и дизајнер Зоран Кардула

ЦИВИЛ со иницијативата „Обединети во различноста” најавува богатство од медиумски содржини. За утре, 29 октомври, ЦИВИЛ најавува интервју со познатиот ликовен уметник и дизајнер, Зоран Кардула. Неговиот специфичен ликовен израз...

Read more

ЦИВИЛ го објавува почетокот на проектот ,,Обединети во различноста” во соработка со Министерство за надворешни и европски прашања на Големото Војводство Луксембург

Од архивата на ЦИВИЛ: Караван на слободата, 2016, концерт на групата Бла-Бла-Бла

ЦИВИЛ го започна проектот ,,Обединети во различноста” во соработка со Министерството за надворешни и европски прашања на Луксембург. Целта на проектот е надминување на погубните последици од етничките тензии преку...

Read more
Page 55 of 55 1 54 55

CIVILMEDIA NEWSLETTER