fbpx
Фото: Ројтерс
Амбасадорката на Украина, Лариса Дир
Американскиот претседател, Џо Бајден (Wikimedia Commons)

НЕПОГОДИ

Во Чиле прогласена дводневна жалост поради жртвите во пожарите

Чилеанскиот претседател Габриел Борич од денеска прогласи дводневна национална жалост во спомен на жртвите од шумските пожари во регионот Валпараисо во централно Чиле. Во пожарите загинаа најмалку 112 лица. Се...

Read more

Снежно и студено време ја зафати Европа – непроодни патишта и затворен воздушен и железнички сообраќај

Хрватска вчера беше зафатена од студено време проследено со снег. Најмногу снежни врнежи се забележани во Лика и Горски котар, во источниот дел на Хрватска, во низините и во централна...

Read more

Силен земјотрес на Филипините, евакуација и во Јапонија, се очекува разорно цунами

Земјотрес со интензитет од 7,5 степени го погоди островот Минданао на Филипините, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Земјотресот бил на длабочина од 63 километри, а наскоро се очекува цунами да...

Read more

Бројот на жртви од поплавите во Либија надмина 11 илјади луѓе, бесните граѓани бараат истрага

Политичари во Либија побараа итна истрага од јавниот обвинител поради катастрофалните поплави во кои загинаа десетици илјади луѓе, меѓу кои и проверка на обвинувањата дека локалните власти вовеле полициски час...

Read more

Либија: Повеќе од 5.200 загинати во потопениот град, 10.000 исчезнати

Повеќе од 5.200 луѓе загинаа, а најмалку 10.000 се водат како исчезнати во катастрофалните поплави што ја зафатија источна Либија. Министерството за внатрешни работи на источната либиска влада извести за...

Read more

ЦУК: Активни пет пожари

Пет пожари се активни на територија на државава, информира изутринава Центарот за управување со кризи. Во Општина Долнени има три пожари: кај село Зрзе со еден крак во село Рилево...

Read more

Катастрофалниот земјотрес во Мароко досега одзеде 2100 животи: Европските земји испратија помош

Обединетите нации проценија дека 300.000 луѓе биле погодени од земјотресот со јачина од 6,8 степени во петокот вечерта, додека некои Мароканци се пожалија на социјалните мрежи дека владата не дозволува...

Read more

МНР: Двајца македонски државјани евакуирани во камп во Маракеш по земјотресот во Мароко

Министерството за надворешни работи изрази сочувство за жртвите од катастрофалниот земјотрес што го погоди Мароко со епицентар во провинцијата Ал Хауз, југозападно од Маракеш. Од МНР информираат дека нашето Дипломатско...

Read more

Евакуација на граѓани во поплавените подрачја во централна Грција

Во близина на градовите Кардица, Трикала и Лариса продолжува акцијата за спасување и пренесување на безбедни локации на граѓаните заглавени во објекти во поплавените подрачја, а и денеска вниманието е...

Read more
Page 1 of 15 1 2 15

CIVIL MEDIA NEWSLETTER