fbpx
Бојан Кордалов, комуниколог/фотографија: Самуел Дебус, OK-TV Ludwigshafen
Др. Волфганг Ресман,  претседател на Bundesverband Bürgermedien /фотографија: Самуел Дебус, OK-TV Ludwigshafen

ОБРАЗОВАНИЕ

МОН: Учебниците за најмалите основци се за еднократна употреба, останатите се користат најмногу пет години

Министерството за образовани и наука информира дека согласно Законот за учебници во основното и средното образование, сите учебници можe да се користат најмногу пет години, со исклучок на оние за...

Read more

Од утре здрава ужинка за секој ученик – нов проект на МЗШВ

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска објави уште една радосна вест, овојпат за сите ученици, пренесува 24инфо. Од основните училишта во општина Центар, денес започна дистрибуцијата на...

Read more

МОН: Не правете копии на учебниците, бесплатно ќе добие секој ученик

Министерството за образование и наука информира дека испораката на учебниците за прво, второ, четврто и петто одделение во основното образование се одвива согласно утврдената динамика. Веќе е завршена испораката на...

Read more

Ковачевски во „Гоце”: Тука сме да ги слушаме студентите, никој нема да биде оставен сам

Студентите се наши деца и имаат право на свој глас. Јас додека сум претседател на Владата, гласот на студентите ќе се слуша. Студентите ќе бидат дел од процесот, истакна денеска премиерот...

Read more

Реакција: Скандалозно нарушена автономија на Катедрата по микробиологија и паразитологија на Медицинскиот факултет во Скопје

Професори-членови на Наставно-научен совет на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, се обратија до Редакцијата на ЦИВИЛ МЕДИА со наводи за, како што пишуваат, скандалозно нарушување...

Read more

Објавен е повик за субвенциониран студентски оброк за академската 2022-2023 година

Министерството за образование и наука информира дека на неговата веб-страница (www.mon.gov.mk) е објавен повик за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк што подразбира добивање месечен паричен надомест од околу...

Read more

Шаќири: Континуирано се унапредува образованието на младите Роми и од нив се очекува да учествуваат во креирање на општествените промени

Ниеден бизнис не може да започне без идеја, односно без креативност. Не може да успее без знаење како да се менаџираат работните процеси и не може да се развие без...

Read more

Киднапери на незадоволства

ЕМИЛИЈА ЦЕЛАКОСКА Не може да се ископира револуција така што таа суштински да биде револуција, затоа што не може сосила да се повтори структурата на настаните, ниту општествената клима во...

Read more

Предлог-законот за субвенциониран студентски оброк на собраниска седница

Предлог на закон за изменување на Законот за субвенциониран студентски оброк, по скратена постапка, е на дневен ред на продолжението на 91. седница на Собранието на Северна Македонија. Со Предлог-законот...

Read more

Дел од студентските стипендии во земјава пораснаа и за 80 проценти, колку пари земаат студентите кај соседите?

Растот на стипендиите во Северна Македонија ќе биде ограничен годинава поради кризната состојба, а укинувањето или промените во методологијата на пресметки на одредени стипендии и бенефиции како студентски оброк, ги...

Read more
Page 1 of 51 1 2 51

CIVILMEDIA NEWSLETTER