fbpx

Шахпаска: На врвот на агендата се политиките за поддршка на лицата со попреченост

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска се сретна со претставници од Националниот сојуз на слепи лица, на која што разговараа за моменталната состојба во смисла на правата...

Read more

Заев-Шахпаска: Отворени се 9 нови градинки, до крајот на годината ќе се отворат уште 13 со вкупен капацитет за сместување на 1.384 деца

Премиерот Зоран Заев придружуван од министерка за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и градоначалникот на Општина Босилово Зоран Зимбаков, денеска при посетата на Босилово ја пуштија во употреба градинката...

Read more

Се очекува нови Закон за безбедност и здравје при работа до крајот на годинава

Законот за безбедност и здравје при работа е донесен во 2007 година и оттогаш се направени низа истражувања кои покажуваат дека не е постигнат очекуваниот прогрес во унапредувањето на условите...

Read more

Шахпаска: МТСП е подготвено да работи на реинтеграција на ранливите повратници-мигранти во заедницата

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска одржа работен состанок со претставници на Светска банка на кој се разговараше за техничката помош и поддршка за ефективна реинтеграција на...

Read more

Шахпаска: Пописот ќе даде реална слика за потребите на пазарот на трудот

„Пописот e најмасовна, најобемна, најверодостојна статистичка и во никој случај политичка операција, која претставува важен индикатор за состојбата во која се наоѓа населението“, нагласи министерката за труд и социјална политика...

Read more

Шахпаска: Легализирани 55 ромски куќи и обновени девет во Виница, како дел од ИПА 2 програмата на ЕУ

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со раководителот на  секторот за соработка во Делегацијата на ЕУ во Скопје, Никола Бертолини и градоначалникот на Општина Виница Ивица Димитров,...

Read more

Шахпаска: Тие што ќе работат во недела ќе добиваат и поголема дневница и слободен ден

„На законското решение, недела да биде ден за неделен одмор како Министерство за труд и социјална политика работиме изминатите три месеци. Преку бројни средби, дебати, состаноци, разговаравме со синдикатите како...

Read more

Битиќи: Недела ќе биде неработен ден, оние што ќе работат, ќе бидат платени и ќе имаат слободен ден

Недела ќе биде неработен ден, а оние што ќе работат во недела ќе бидат соодветно платени и ќе добијат слободен ден, соопшти вечерва вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. На...

Read more

Владата ги објави фирмите кои добиле државна помош, а не им исплатиле на вработените

Владата ја објави листата на фирми кои добиле државна помош, а не исплатиле плати на вработените во декември. Од оние што не исплатиле плата на вработените, а добиле помош, во декември, 78...

Read more

Шахпаска: Законските измени за недела – ден за неделен одмор се добра основа за да дојдеме до конечното решение

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска пред членовите на Економско-социјалниот совет ја презентираше последната верзија на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за работни односи, а...

Read more
Page 1 of 14 1 2 14

CIVILMEDIA NEWSLETTER