fbpx
Запорожје

СОЦИЈАЛНА ПРАВДА

Тренчевска: Граѓаните да бидат спокојни пари ќе има и за исплата на пензии и за плати

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска вели граѓаните да бидат спокојни, бидејќи, како што нагласува пари ќе има и за исплата на пензии и за плати, посочувајќи притоа...

Read more

Тренчевска: Преку дијалог можеме да најдеме флексибилни решенија кои секогаш се во корист на работниците

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со Амбасадорот на Австрија, Д-р Георг Вуцас и претставници на текстилната компанија „Текспорт“, информираат од МТСП. На средбата се...

Read more

Владата наскоро ќе објави конкретни мерки за помош на најранливите категории граѓани

Влада за многу скоро време ќе излезе со конкретни антикризни мерки насочени кон најранливите категории на граѓани, како што правеше и од почетокот на кризата и во времето на КОВИД...

Read more

Тренчевска: Дневниот центар за деца со попреченост во Липково ја потврдува успешноста на социјалната реформа

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска заедно со градоначалникот на Општина Липково, Еркан Арифи, го посети специјализираниот центар за дневен престој на деца со попреченост, лоциран во населеното...

Read more

Тренчевска: Горди сме на реализацијата на „Проектот за подобрување на социјалните услуги“

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска оствари работна средба со претставници на Светска Банка, на која, како што информираат, биле сумирани резултатите од „Проектот за подобрување на...

Read more

Септемвриските пензии повисоки за 6.8 проценти, согласно новата методологија за усогласување

Со септемвриската пензија околу 330 илјади пензионери во државата добиваат повисоки пензии за 6.8 отсто, согласно новата методологија воведена со последните измени во Законот за пензиското и инвалидското осигурување, кои стапија...

Read more

Тренчевска: Работиме на унапредување на положбата на жената регистрирана земјоделка преку нови законски решенија, програми и мерки

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со претставниците на Националната федерација на фармери, која го поттикна процесот на решавање на правен механизам за остварување на...

Read more

Започна ГРЕВИО евалуациската посета за напредокот на нашата држава во однос на родово базираното насилство

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска присуствуваше на ГРЕВИО,првата евалуaциска посета на Република Северна Македонија која се одржа во Ресурсниот центар за родово одговорно креирање на политики...

Read more

Средба Петровска –  Џејкоб: Дијалогот со синдикатите на највисоко ниво, овозможивме силен раст на стандардот и условите за работа на армиските припадници

„Подобрувањето на условите за работа и стандардот на припадниците на Армијата продолжуваат да бидат на врвот на приоритетите во нашето работење. Изминатиот период направивме многу во овој домен и овозможивме...

Read more

СУТКОЗ: Вработените во „Водовод и канализација“- Скопје се соочуваат со тортура од страна на новото раководство

Синдикатот на работниците од угостителството, туризмот, комунално- станбеното стопанство, занаетчиството и заштитните друштва (СУТКОЗ) при ССМ обвинува дека се врши  притисок и тортура врз вработените во „Водовод и канализација“ од...

Read more
Page 1 of 49 1 2 49

CIVILMEDIA NEWSLETTER