fbpx
Фото: Мета.мк
Бојан Кордалов, комуниколог/фотографија: Самуел Дебус, OK-TV Ludwigshafen
Др. Волфганг Ресман,  претседател на Bundesverband Bürgermedien /фотографија: Самуел Дебус, OK-TV Ludwigshafen

СОЦИЈАЛНА ПРАВДА

Дел од студентските стипендии во земјава пораснаа и за 80 проценти, колку пари земаат студентите кај соседите?

Растот на стипендиите во Северна Македонија ќе биде ограничен годинава поради кризната состојба, а укинувањето или промените во методологијата на пресметки на одредени стипендии и бенефиции како студентски оброк, ги...

Read more

Тренчевска: Новите форми на договори за вработување се неизбежност во сите современи економии, вклучително и кај нас

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска со воведно обраќање ја отвори конференцијата „Нови форми на вработување на променливиот пазар на трудот“, во организација на Меѓународната организација на...

Read more

Колева: Усвено законското решение, помагаме на близу 200.000 граѓани во време на криза

Вчера Собранието го усвои Законот за финансиска поддршка на социјално ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза, објави на денешната прес конференција пратеничка на СДСМ Даниела Колева. Законот кој...

Read more

Тренчевска: Кризата околу 2015 година донесе нови искуства и предизвици, како и неопходност од нови законски и оперативни решенија за заштита на мигрантите како ранливите категории

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска со воведно обраќање го отвори вториот дел од Министерската конференција „Одржливо управување со миграцијата во Западен Балкан“, која втор ден се...

Read more

Ковачевски: Вложуваме во нови градинки – тоа е влог во иднината на државата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски заедно со министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска и со градоначалникот на Општина Валандово Перо Костадинов денес во Јосифово,...

Read more

Тренчевска: Обезбедувањето можности за вработување и создавање перспектива за сите граѓани е обврска на Владата

Министерката за труд и социјална политика денеска заедно со Австрискиот Аташе за Република Северна Македонија, Харалд Фугер и Директорот на Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија, Беким Мурати присуствуваа...

Read more

Институциите штедат, но како да заштедат струја граѓаните?

ЕСМ вчера произведе 10.542 мегават часови електрична енергија од кои во Термоелектраните произведени се 7.919 мегават часови, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.623 мегават часови...

Read more

Двојно пониската цена на струјата ќе ја поевтини храната за 10 проценти

Компаниите кои произведуваат масло, млеко и млечни производи, житарки и леб ќе плаќаат пониски сметки за струја, но ќе мора да ги намалат и цените на финалните производи. Компаниите кои...

Read more

Тренчевска: Остануваме посветени на прашањето за родовата еднаквост

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска присуствуваше на првиот ден од дводневната јавна дебата за предлог Законот за родова еднаквост во Ресурсниот центар за родово одговорно креирање...

Read more

Седница на Економско-социјалниот совет: Антикризните мерки, Планот за фискална одржливост и економски раст и новиот ЗРО

 Економско-социјалниот совет денеска ја одржа четвртата седница со која претседаваше министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, а беа присутни вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, министрите  за финансии, информатичко...

Read more
Page 2 of 54 1 2 3 54

CIVILMEDIA NEWSLETTER