Categories

Речиси секој ден, ЦИВИЛ МЕДИА одбира по еден статус на ФБ или Твитер и го објавува во рубриката МРЕЖА. Проф. Мирјана Најчевска така ја „затресува“ МРЕЖАТА со своите опсервации...

Прочитај повеќе...

Премиерот Зоран Заев денеска најави уште една средба со германската канцеларка Ангела Меркел, за што веќе има потврден термин, но тој не откри кога и каде би се одржала...

Прочитај повеќе...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски искажа став кој „Вистиномер.мк“ го оцени како извртена вистина, т.е. спин:

Прочитај повеќе...

Игор К. Илиевски – Највисок приоритет за идното одбранбено планирање е повторното воведување на процесите од системот на повеќегодишно планирање, програмирање, буџетирање и извршување (ППБИ) во одбраната.ППБИ повторно ќе...

Прочитај повеќе...

Иницијативата на неколку политички партии за измена на Изборниот законик, односно носење нов кој предвидува  пропорционален модел, отворени листи и помалку изборни единици доби поддршка од новиот шеф на...

Прочитај повеќе...

Игор К. Илиевски – Ќе преземеме мерки за балансирана распределба на буџетот во одбраната со цел да ги намалиме персоналните трошоци до 50 отсто, да ги зголемиме трошоците за...

Прочитај повеќе...

Датум за членство во ЕУ Германскиот весник „Зиддојче цајтунг“ објави дека Германската канцеларка Меркел се изјаснила негативно по желбата на Европската комисија за давање датум за преговори на Северна...

Прочитај повеќе...

Германскиот весник „Зиддојче цајтунг“ објави дека Германската канцеларка Меркел се изјаснила негативно по желбата на Европската комисија за давање датум за преговори на Северна Македонија за приклучување кон ЕУ.

Прочитај повеќе...

Најавената oставка на пратеничката функција, поранешниот премиер Никола Груевски, кој по судските процеси избега и доби политички азил во Унгарија, е доставена во Собранието на Република Северна Македонија во...

Прочитај повеќе...

Државната комисија за спречување корупција ќе испитува како Министерството за култура ја доделува државната награда „Св. Климент Охридски“.

Прочитај повеќе...