fbpx

Уставните измени не го загрозуваат македонскиот идентитет, смешен е „џокерот“ на Мицкоски

Нови резолуции се очекуваат и од други стратешки партнери на Северна Македонија, како онаа на германскиот Бундестаг за поддршка на македонскиот јазик и култура, дознава „Фронтлајн“ од дипломатски извори. Од...

Read more

Робови на неразумот

Бранко Тричковски

Пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ „За оние кои беа маргинализирани од владеењето на разумот (владеење кое постои барем од времето на Платон) постмодерната критика може да биде ослободувачка. Таа ги открива измамите на...

Read more

Забрчанец: Отворен Балкан и Берлинскиот процес се комплементарни, треба да се поддржат сите иницијативи кои регионот го носат кон ЕУ

Иницијативата Отворен Балкан има политичка основа и насока, а тоа е ЕУ. Политичката цел на Отворен Балкан е сите земји од Западен Балкан да станат членки на ЕУ. Нема друга...

Read more

Нема парламентарна демократија со пратеници – партиски платеници

Џевдет Хајредини (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

поентира: ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ Нема парламентарна демократија со пратеници - партиски платеници. Сè додека може, ДУИ нема да дозволи промени на постојниот изборен модел. Постојано и без крај ќе бара „широки...

Read more

Каде одат парите на граѓаните?

Џевдет Хајредини (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

поентира: ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ Греши Заев како економист, кога вели дека Сања Лукаревска ги враќа назад парите кај граѓаните. Точно е тоа дека таа парите само ги зема од граѓаните, а...

Read more

Кој може да се меша во судски пресуди и квалификации?

поентира: ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ Сметам дека лидерот на најголемата опозициска партија, кој може на следни парламентарни избори да стане премиер на оваа држава, а уште помалку претседателот на државата, може да...

Read more

Стојан Андов одбива да одговори

Џевдет Хајредини (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

поентира: ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ Стојан Андов во своите колумни во неделникот ФОКУС дава, како што вели, „критички забелешки" за многу мртви и живи учесници во настаните  од деведесеттите години, само што...

Read more

Има ли виновни за лошата состојба во политичкиот систем?

Џевдет Хајредини (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

поентира: ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ Ако состојбата е лоша во политичкиот систем, во правосудството, полицијата, здравството, образованието, транспортот, урбанизмот, економијата, екологијата и спортот. А виновници за тоа се силното политичко влијание во...

Read more

Совпаѓање

Џевдет Хајредини (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

поентира: ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ Не знам дали само мене не ми е јасно како посетата на Министерот за одбрана на НР Кина се совпадна со годишнината на членството на Македонија во...

Read more

Кој за што попушти?

Џевдет Хајредини (фото: Б. Јордановска / ЦИВИЛ)

поентира: ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ Заев: Ние попуштивме за пописот, Мицкоски за одблокирање на Собранието. Ова се случи откако третиот конечно го откачија.

Read more
Page 1 of 25 1 2 25

CIVIL MEDIA NEWSLETTER