fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
АГЕЛЕР А сега завршете ја работата одвнатре. Можно ли е тоа без медиуми?
Фото: Фб
Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Колку вреди зборот на Меџити: До кога ќе се играат игри со здравјето и животот на дијабетичарите

Фотомонтажа: Д. Мишев/ ЦивилМедиа

Иако министерот за здравство Фатмир Меџити минатиот месец вети дека во најскоро време ќе бидат исполнети барањата на дијабетичарите, тие се уште се соочуваат со сериозен недостиг на ленти, игли...

Read more

Целакоска: Време е да се прочита како било, а како е сега Кривичниот законик

Емилија Целакоска

Професорката Емилија Целакоска во објава на Фејсбук прави компарација „пред” и „потоа”, како било, а како се сега законските решенија од Кривичниот законик. „Ако медиумите не ја НАДУЈАТ работата, па...

Read more

Каде одиш МПЦ-ОА?

Еве година и половина откако СПЦ издаде Томос за автокефалност, а МПЦ-ОА влезе во приказната дека е автокефална црква и полека, но сигурно, се откажува од канонскиот пат за нејзино...

Read more

Без воодушевување и индигнација

Бранко Тричковски, колумнист

БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Современото општество е, вели Рајмонд Арон, демократско општество кое треба да се посматра без изливи на воодушевување или индигнација. Особено без изливи на индигнација која во некои држави...

Read more

Тоа беа денови на пензионерска среќа! Со празни џебови, се возеа, се скијаа и… молчеа

Земајќи ги предвид последните случувања во државата и зголемениот интерес на пензионерите гласно да ги искажат своите ставови или, поточно, ставовите на другите, јавноста особено на социјалните медиуми е фокусирана...

Read more

Уставните измени се единствената и неповторлива можност на патот кон ЕУ, ВМРО не нуди алтернатива

Иако опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ е против усвојувањето на уставните амандмани, за воведување на бугарската заедница и уште пет други заедници во Преамбулата на Уставот, сепак, најави дека ќе учествува во...

Read more

Невообичаен молк откако во еден ден се силувани четири деца, од татко(вци), брат, роднина

ДЕХРАН МУРАТОВ Четири силувања на малолетници регистрирани во еден ден. Меѓу монструмите се татко(вци), брат, полицаец, затвореник, кои во еден ден се регистрирани од надлежните институции. Полицаец од Демир Капија...

Read more

Кој ќе победи во оваа битка?

Ацо Лукароски. Фото: лична архива

АЦО ЛУКАРОСКИ Нештата се исполаризираа. На едната страна ја имаме актуелната власт, со силна и отворена поддршка од Европа и САД. На другата страна ги имаме ВМРО, Левица, Беса и...

Read more

Ако знаеш дека за Македонија е добро да ги направиме уставните измени, зошто им даваш поддршка на тие што се против?

Ацо Лукароски. Фото: лична архива

АЦО ЛУКАРОСКИ – Извини, морам да те прашам нешто. Свесен ли си дека ставањето на Бугарите во Уставот е всушност во наша полза, дури и никогаш да не влеземе во...

Read more
Page 2 of 23 1 2 3 23

CIVIL MEDIA NEWSLETTER