fbpx

НМКаменот од блиску доаѓа

Фото: Скриншот од видео на 360 степени

ДРАГАН МИШЕВ Кратенката НМК (NMK), која според Преспанскиот договор е наменета исклучиво за регистарските таблички на возилата во земјава, веќе извесно време е стандард на патоказите во една соседна земја,...

Read more

Мицкоски се сили со Горде. Земете пуканки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на Фејсбук објави заедничка фотографија со Гордана Јанкуловска – затвореничка осудена за криминал, а поранешна Министерка за внатрешни работи во владата на Груевски. „Средба силна...

Read more

Колку вреди зборот на Меџити: До кога ќе се играат игри со здравјето и животот на дијабетичарите

Фотомонтажа: Д. Мишев/ ЦивилМедиа

Иако министерот за здравство Фатмир Меџити минатиот месец вети дека во најскоро време ќе бидат исполнети барањата на дијабетичарите, тие се уште се соочуваат со сериозен недостиг на ленти, игли...

Read more

Целакоска: Време е да се прочита како било, а како е сега Кривичниот законик

Емилија Целакоска

Професорката Емилија Целакоска во објава на Фејсбук прави компарација „пред” и „потоа”, како било, а како се сега законските решенија од Кривичниот законик. „Ако медиумите не ја НАДУЈАТ работата, па...

Read more

Каде одиш МПЦ-ОА?

Еве година и половина откако СПЦ издаде Томос за автокефалност, а МПЦ-ОА влезе во приказната дека е автокефална црква и полека, но сигурно, се откажува од канонскиот пат за нејзино...

Read more

Без воодушевување и индигнација

Бранко Тричковски, колумнист

БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Современото општество е, вели Рајмонд Арон, демократско општество кое треба да се посматра без изливи на воодушевување или индигнација. Особено без изливи на индигнација која во некои држави...

Read more

Тоа беа денови на пензионерска среќа! Со празни џебови, се возеа, се скијаа и… молчеа

Земајќи ги предвид последните случувања во државата и зголемениот интерес на пензионерите гласно да ги искажат своите ставови или, поточно, ставовите на другите, јавноста особено на социјалните медиуми е фокусирана...

Read more

Уставните измени се единствената и неповторлива можност на патот кон ЕУ, ВМРО не нуди алтернатива

Иако опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ е против усвојувањето на уставните амандмани, за воведување на бугарската заедница и уште пет други заедници во Преамбулата на Уставот, сепак, најави дека ќе учествува во...

Read more
Page 1 of 22 1 2 22

CIVIL MEDIA NEWSLETTER