fbpx
Фото: Џ. Дерала / ЦивилМедиа
Бранко Тричковски, колумнист
Од одбележувањето на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2022 (фото: ЦИВИЛ)
фото: Едуард Крижанивскиј
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)

КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ

ЕУ ги принудува тешките товарни возила и автобусите да ги намалат емисиите на CO2

Европскиот парламент и земјите-членки на ЕУ денеска се договорија да се намали дозволената емисија на јаглерод диоксид од моторите на тешките товарни возила и да воведат општа одредба за „нулта...

Read more

Глобални ризици до 2025: Статус кво за климатските активности и опасност од општествена поларизација

Глобалниот извештај за ризици 2023 година го рангираше неуспехот да се ублажат климатските промени како една од најтешките закани во следните две години, додека ризиците поврзани со климата и природата...

Read more

Претседателот на СБ на Светскиот економски форум во Давос претстави план за борба против климатските промени

Претседателот на Светска банка Аджај Банга на Светскиот економски форум во Давос рече дека светот се соочува со „егзистенцијална климатска криза“ и претстави план од пет точки за борба против...

Read more

Давос: Климатските промени во наредните децении се закануваат со смрт на милиони луѓе

Последиците од климатските промени во наредните децении веќе се смртна закана за неколку милиони луѓе и ќе предизвикаат сериозни болести и високи трошоци за здравствените системи, се вели во извештај...

Read more

COP28: Како да се заштити здравјето на луѓето од последиците на климатските промени

На климатскиот самит COP28 во Дубаи првпат фокусот е на тоа како климатските промени го влошуваат здравјето на населението, вклучително топлотен удар, оштетување на белите дробови од чад од шумски...

Read more

Декларација на COP28: Околу дваесет земји планираат тројно да ја зголемат нуклеарната енергија

Планот на околу дваесет земји е значително да го зголемат производството на нуклеарна енергија во корист на климата, се наведува во декларацијата објавена на самитот на ОН за климата. Според...

Read more

Со 80.000 учесници, COP28 е најголемиот самит на ОН за климтски промени, на Самитот учесници Пендаровски и Бектеши

КOП28 е официјално најголемиот самит на ОН за климата досега, со 80.000 учесници регистрирани на список кој -- за прв пат -- покажува за кого работат. До оваа година, оние...

Read more

Во Дубаи денеска започнува Климатскиот самит КОП28

Делегати од речиси 200 земји денеска се собираат во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), на отворањето на самитот на Конференцијата на страните на Рамковната конвенција на Обединетите нации за климатски...

Read more

Утре во Скопје дискусија за заедничко дејствување против климатските промени во соработка со УНДП

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе се обрати на дискусијата насловена „Заедничка иницијатива за климатска акција“, што се одржува во соработка со постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации...

Read more
Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER