Categories

СУДСТВО Ново рочиште за „Тенк“ на 29 јуни, до октомври закажани 25 рочишта

Следното рочиште за издвоената постапка за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска за предметот на СЈО „Тенк“ ќе се одржи на 29 јуни. Денешното судење за Јанкулоска беше одложено поради нејзино неприсуство во Судот, поради здравствени причини, односно „ризична бременост“.

Постапката на 29 јуни почнува одново, а денеска судијката Добрила Кацарска закажа 25 нови рочоишта до октомври годинава.

Во случајот „Тенк“, за набавката на луксузниот „мерцедес“ вреден 600 илјади евра, обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски.

За овој случај Ѓоко Поповски беше осуден на шест години и шест месеци затвор, а Никола Груевски како поттикнувач за извршување на делото е осуден на две години затвор. 

(МИА)

image_pdf image_print
Print Friendly, PDF & Email