fbpx
Мировен самит за Украина, Швајцарија, 15 јуни 2024
Претседателката на Швајцарија, Виола Амхерд и претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на отворањето на мировната конференција, 15 јуни 2024
Фото: Укринформ

Tag: судење

Фото: Скриншот

Нема избрани поротници на првиот ден од судењето на Трамп на Менхетен

Првото кривично судење на поранешен претседател на САД започна вчера на Менхетен, при што стотици граѓани беа повикани потенцијално да се приклучат на поротата која ќе одлучува за судбината на ...

Од Врховниот суд на САД побарано да го отфрли барањето за имунитет на Трамп

Специјалниот советник Џек Смит го повика Врховниот суд во понеделникот да ги отфрли тврдењата на поранешниот претседател Трамп за имунитет и да го спречи поранешниот претседател дополнително да го одложи ...

Фото: ЦИВИЛ Медиа

Кривичен суд ненадлежен за случајот со Рамиз Мерко, предметот ќе го прати во судот во Струга

Специјализираното одделение за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје донесе решение со кое се огласува за ненадлежно по предметот против обвинетиот Рамиз Мерко од Струга за кривично ...

Лукаревска: Никој не може да биде над судот, но најдовме соодветно законско решение со кое имаме намалување на коефициентите на платите

„Согласно новите законски измени имаме намалување на коефициентите. Не смее да се заборави фактот дека тоа е зголемување од 78% е соодветна судска одлука, ниту е партиска одлука на СДСМ, ...

ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ

ОЈО: Домашен притвор за уште едно лице за упадот во М-НАВ

Основниот кривичен суд Скопје определи мерка домашен притвор за лицето осомничено за кривично дело - Загрозување на безбедноста на воздушниот сообраќај, кое повеќе дена им беше недостапно на органите на ...

Фото: МИА

Главната обвинителка на Њујорк бара казна од 370 милиони долари за Трамп

Во Њујорк денеска продолжи судењето на Доналд Трамп со презентирање на завршните зборови на одбраната што ќе ги изнесат адвокатите во негово име, пренесува МИА. Судијата Артур Енгорон вчера го ...

Судиите во Вашингтон изразуваат скептицизам за тврдењата дека Трамп е имун од гонење

Американскиот апелационен суд во Вашингтон ги доведе во прашање тврдењата на Доналд Трамп дека е имун од кривична пријава за обид за поништување на изборите во 2020 година, додека поранешниот ...

Page 1 of 22 1 2 22

CIVIL MEDIA NEWSLETTER