fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: рочиште

Завршни зборови за случајот „Тендери“

Во Основниот кривичен суд Скопје со давање завршни зборови од одбраната денеска продолжи судењето за случајот „Тендери“, против поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска, пренесува МИА. Канческа Милевска е ...

Кривичен суд - Скопје

Почна судењето против сопственикот на „ДоказМ“

Во основниот кривичен суд Скопје денеска започна судењето против сопственикот на порталот „ДоказМ”, Марјан Стаменковски, кој се товари дека преку порталот во негова сопственост, како средство за извршување, сторил повеќе ...

Фото: Saso Mijalkov sud3 - by tomislav georgiev

Мијалков не беше спроведен на судењето за „Титаник 2“, се врши вонреден надзор во струшкиот затвор

Обвинетиот Сашо Мијалков не бил спроведен од затворот во Струга на денешното рочиште за „Титаник 2“ . Од Основниот кривичен суд потврдуваат дека Мијалков не се појавил на судењето и ...

Дополнителни докази на обвинетите на судењето за 27 април

Денеска во Кривичниот суд продолжува судењето за настаните од 27 април минатата година, со изнесување на дополнителни докази на дел од обвинетите. На минатото рочиште дополнителни докази предложи одбраната на ...

29 ноември – нови рочишта, новости од Европскиот парламент, ЦИВИЛни активности…

Мнозинството европратеници со исклучок на неколку гласови од Грција и Бугарија, синоќа на дебатата пред гласањето за извештајот за Македонија побараа старт на преговори за членство во ЕУ во јуни, ...

Нема притвор за Мијалков, редовно се појавувал на суд

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, на вчерашното гостување на 1ТВ, кажа дека Специјалното јавно обвинителство нема да бара притвор за Сашо Мијалков, кој е еден од обвинетите во случајот „Империја“.  ...

Груевски исчезна, замрзнати фирмите на Камчев

Кривичниот суд го замрзна имотот на осомничените во случајот „Империја“ меѓу кои се бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков. Воедно судија на претходна постапка, постапувајќи и по два предлога ...

Јанкулоска, низ солзи: Како министер никогаш и на никого не сум вршела притисок

Гордана Јанкуловска, поранешната министерка за внатрешни работи, денеска во Кривичниот суд во завршните зборови во предметот на СЈО „Тенк“, каде е обвинета за злоупотреба на службената положба и овластување како поттикнувач, ...

Нови рочишта за „Тендери“ и „Тарифа“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжат судењата за предметите „Тендери“ и „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство. На судењето за „Тендери“, каде првообвинета е поранешната министерка за култура ...

Page 1 of 13 1 2 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER