fbpx
Мировен самит за Украина, Швајцарија, 15 јуни 2024
Претседателката на Швајцарија, Виола Амхерд и претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на отворањето на мировната конференција, 15 јуни 2024
Фото: Укринформ

Tag: Гордана Јанкуловска

Граѓаните за Македонија - „Доаѓаме“, Скопје, 17 мај 2015

А војна да имаме?

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА На 9 мај 2015 година, Денот на Европа, започна дводневната „мала војна“ во кумановско Диво Насеље. Пет години подоцна, сеќавањата и траумите од трагичните последици остануваат. Случајот ...

Добро утро со Орданоски

Еден задоцнет пријателски совет

пишува: Сашо Орданоски Александар Николовски така се беше залетал и запењавил доцна вечерта соопштувајќи ги ставовите пред камерите по состанокот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, што морав да го проверам ...

Јанкулоска, низ солзи: Како министер никогаш и на никого не сум вршела притисок

Гордана Јанкуловска, поранешната министерка за внатрешни работи, денеска во Кривичниот суд во завршните зборови во предметот на СЈО „Тенк“, каде е обвинета за злоупотреба на службената положба и овластување како поттикнувач, ...

Герамитчиески: Набавката за блиндираното возило на МВР копирана од каталогот на „Мерцедес“

Јавниот повик за набавка на блиндирано возило за потребите на Министерството за внатрешни работи ги содржел истите параметри со достапните каталози за мерцедес С600, вклучувајќи ги и техничките грешки од ...

Со изведување на писмени докази продолжи раздвоената постапка за „Тенк“

Со изведување на писмени докази денеска во Кривичниот суд продолжува раздвоената постапка против поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска во случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство. Пред почетокот на ...

Сослушани тројца сведоци во раздвоената постапка за „Тенк“

Тројца сведоци кои учествувале во јавната набавка на луксузниот „мерцедес“ вреден 600 илјади евра, беа сослушани на денешното рочиште во Кривичниот суд во Скопје, во раздвоената постапка против поранешната министерка ...

Адвокатот Тасевски казнет со 1.000 евра за недоаѓање на рочиште

Денешното рочиште за предметот „ТНТ“, за уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски, е одложено за 10 септември, бидејќи  бранителот на поранешниот градоначалник на општина Гази Баба, Тони Трајковски, Боро Тасевски, не ...

Ново рочиште за „Тенк“ на 29 јуни, до октомври закажани 25 рочишта

Следното рочиште за издвоената постапка за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска за предметот на СЈО „Тенк“ ќе се одржи на 29 јуни. Денешното судење за Јанкулоска беше одложено ...

Полицијата проверува кој и се заканувал на судијката Кацарска

Полициско обезбедување за судијката Добрила Кацарска е одобрено веќе две недели на барање на Кривичниот суд, потврди денеска на прес-конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. - Имаме обврска за ...

Царовска: Јанкуловска, како и сите граѓани, ќе биде третирана по закон

Гордана Јанкуловска нема причина воопшто да се вознемирува затоа што таа, како и сите граѓани ќе биде третирана по закон, одговори министерката за труд и социјална политика Мила Царовска на писмото ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER