fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: затвор

Починатиот политичкиот затвореник Навални беше трн во окото на Путин

Затворениот руски опозициски лидер и отворен критичар на Кремљ, Алексеј Навални, кој стана светски познат кога беше отруен со нервен агенс во 2020 година, почина на 47-годишна возраст, соопшти руската ...

Во Кремљ „немаат поим“ дека опозициски лидер Навални „исчезнал“ во рускиот затворски систем

Приврзаниците на затворениот руски опозициски лидер, Алексеј Навални објавија дека немаат слушнато ништо од него речиси една недела и неговите адвокати не можат да стапат во контакт со него. Навални, ...

Оливер Спасовски / фото: Б. Јордановска

Спасовски: Ниту има, ниту треба да има кокетирање со Груевски, тој може да се врати, но во затвор

„Сметам дека ниту има кокетирање, ниту треба да има кокетирање со нив, а особено не со Груевски. Нема начин како да се врати ниту со измените во Кривичниот законик, ниту ...

Руската новинарка Овсјаникова осудена на 8,5 години затвор

Руската новинарка Марина Овсјаникова, која на државната телевизија се спротистави  на офанзивата врз Украина на државната телевизија, денеска е осудена во отсуство на осум и пол години затвор поради критикување ...

Одбиена жалбата на Навални, се соочува со 30 години зад решетки

Најистакнатиот руски опозициски лидер, Алексеј Навални денеска ја загуби жалбата против новата 19-годишна затворска казна, со што вкупната казна му се продолжува на повеќе од 30 години, пишува Ројтерс. По ...

Поранешен управен судија осуден на пет години затвор за злоупотреба на службената положба

Управниот судија М.Ш. денеска е осуден на пет години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување. Судијата, претходно како адвокат, за роднини повел постапка за денационализација за имот од ...

Лидерката на опозицијата во Белорусија добила анонимна порака дека нејзиниот сопруг починал в затвор

Лидерката на опозицијата во Белорусија, Светлана Тихановскаја, изјави дека со анонимна порака била информирана дека нејзиниот сопруг, опозиционерот Сергеј Тихановски, починал в затвор во таа земја. Тихановски, популарен блогер и ...

Жените кои издржуваат казна затвор ќе ги имаат истите права и поволности како и мажите

Жените кои издржуваат казна затвор ќе ги имаат истите права и поволности како и мажите, соопштуваат од Министерството за правда, откако министерот Кренар Лога ги потпиша измените на Правилникот за ...

Руски дисидент на кого му се закануваат 25 години затвор: Ова ме потсетува на ерата на Сталин

Опозицискиот руски политичар Владимир Кара-Мурза, кој се соочува со потенцијална затворска казна од 25 години, изјави денеска пред московскиот суд дека неговото судење потсетува на Сталиновите процеси во 30-тите години ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER