fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: абортус

Малолетна штитеничка сексуално злоставувана во дом за згрижување

Малолетна девојка, 13-годишната Р.И., вчера морала да оди на абортус, откако забременила како последица од сексуално злоставување на коешто била изложена како штитеничка на државната институција за згрижување деца „25 ...

Референдум за абортус во Ирска

Владата на Република Ирска кон крајот на мај ќе спроведе референдум за абортусот, односно дали треба да се реформираат сегашните апсолутни забрани. Во моментов во Ирска е дозволен абортус само ...

Европски одговор за Трамп

Холандската министерката за меѓународна соработка и развој Лилиан Плоумент, најави основање на Меѓународен фонд за абортус, што ќе финансира проекти кои ќе овозможат пристап до едукацијата во оваа сфера, за ...

Црнина за правата на жените

Црн понеделник за жените во Полска. Под влијание на силното лоби на Црквата, Владата во Полска подготвува закон за целосна забрана на абортусот. Предвидената казна за ова „дело“, е пет ...

Page 2 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER