fbpx
Фото: МИА
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: албанска азбука

Ден на албанската азбука

Денеска во Македонија се одбележува Денот на албанската азбука. Историскиот настан е поврзан со Битолскиот конгрес одржан на 22 ноември 1908 г. на кој било унифицирано писмото на Албанците и ...

Вучиќ-Путин (фото извор: Газета Експрес)

(ИЗБОР) Албански медиуми: Вучиќ во братство со Русија, албанската азбука и Уставот, децениските контроверзии со пристаништето во Драч

ГАЗЕТА ЕКСПРЕС: Вучиќ го предизвикува западот, го брани руско – српското братство Во знак на отпор кон повиците на Западот да се избере меѓу Москва и Западот, српскиот претседател Александар ...

Каква порака се испраќа со кршењето на стаклата на Музејот на албанската азбука во Битола?

Во пресрет на денешната прослава на Денот на албанската азбука, искршени се стаклата на влезната врата на Музејот на албанската азбука во Битола. На искршената врата има залепени постери на ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER