fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Албин Курти

Политичката сцена на Албанците: Сите се за Европа, бараат поддршка од социјалистите Рама и Курти

Во пресрет на двојните претседателски и парламентарни избори, за политичкиот блок партии на Албанците, очигледно, исклучително важна е поддршката на социјалистите Албин Курти и Еди Рама. Веќе е објавено дека ...

Вучиќ преку ОБСЕ побарал да го гласаат и во Косово, за Курти нема проблем доколку ѝ се обрати директно на Приштина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ побарал преку ОБСЕ декемвриските избори во Србија да се одржат и на Косово. Како што објави профилот Адвокат Чедомир Стојковиќ на Икс, од Владата на ...

Рама го пофали Курти за прифаќањето на предлогот за деблокирање на ЗСО

Албанскиот премиер Еди Рама се огласи на Твитер и напиша дека го пофалил косовскиот премиер Албин Курти „за прифаќањето на европскиот предлог за постигнување решителен напредок кон решение за деблокирање ...

Љубиша Николовски

Николовски: Падна „авторитетот“ на Курти, македонските опозициски партии на Албанците панаѓурски го шетаа како циркуска политичка атракција

Долгогодишниот новинар и аналитичар на состојбите, Љубиша Николовски, во врска со неофицијалната посетата на косовскиот премиер Албин Курти во Скопје и Тетово, вели дека станува јасно дека Албин Курти го ...

ГОЛЕМА АЛБАНИЈА Курти на „приватна забава“ во Тетово, каде што се вее знаме со Голема Албанија и се пее „Добредојде во Албанија“ (фото: Фејсбук профил на лидерот на Беса, Касами)

МВР поднесе барање за прекршочни постапки против Касами и Ганиу

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал при МВР, во координација со Секторите за внатрешни работи Скопје и Тетово , денеска поднесе барања до надлежните основни судови ...

Албин Курти

Курти со апел до Србија: Престанете со нападите пред да настрада некој

Косовскиот премиер Албин Курти ја повика Србија „веднаш да престане со поттикнувањето на насилството пред некој да го загуби животот“, јави дописникот на МИА од Приштина. Апелот на Курти уследи ...

Курти: Предлог-статутот на ЗСО ќе го претставам кога ќе се договориме за клучните принципи

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека ќе ја конкретизира својата визија за нацрт-статутот на Заедницата на српските општини само откако ќе се постигне договор за нејзините клучни принципи. На денешната ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER