fbpx
Фото: Џ. Дерала / ЦивилМедиа
Бранко Тричковски, колумнист
Од одбележувањето на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2022 (фото: ЦИВИЛ)
фото: Едуард Крижанивскиј
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)

Tag: анализи

24 ЧАСА: Лични документи само со закажување; Џафери за спроведување на Предлог-законот за рестриктивни мерки; анализа на ЦИВИЛ за троловските напади

ВЕСТ НА ДЕНОТ Од утре само со закажување за лични документи во ПС Пролет Од утре, пунктот за фотографирање за лични документи во ПС Пролет нема да работи без закажување ...

24 ЧАСА: Личните карти и понатаму ќе важат за внатрешна употреба; пропуштената шанса со уставните измени ќе доведе до апатија; 2023 беше ужасна година за човековите права ширум светот

ВЕСТ НА ДЕНОТ Личните карти ќе важат за внатрешна употреба, ќе се разгледаат сите опции за пасошите, вети премиерот Личните документи, како личните карти, што се за внатрешна употреба ќе ...

24 ЧАСА: „Црните листи“ ќе станат дел од домашното законодавство; блокирањето на патот кон ЕУ е директна причина за немање европски стандард за владеење на правото; зголемен бројот на должници во УЈП

ТЕМА НА ДЕНОТ МНР со предлог за измени на Законот за рестриктивни мерки, со кои и правните акти на САД и Обединетото Кралство се валидна основа за воведување на овие ...

Фото: МоД

24 ЧАСА: Армијата добива 9 милиони евра од Европскиот мировен фонд; уставните измени се чекор кон интегрирање во ЕУ; Светска банка предвидува раст на економијата во земјава од 2,5 одсто

ВЕСТ НА ДЕНОТ Армијата ќе добие девет милиони евра во опрема од Европскиот мировен фонд Министерката за одбрана, Славјанка Петровска и директорот на словенечката организација за унапредување на човековата безбедност ...

24 ЧАСА: Финансиска полиција влезе во Македонски навигации; разрешени двајца директори на М-НАВ; техничката влада по Водици

ТЕМА НА ДЕНОТ Финансиска полиција врши проверки во М-НАВ Управата за финансиска полиција во моментов врши проверки во Македонски навигации, потврдуваат од М-НАВ. Контролата и увидот во работењето на М-НАВ, како ...

24 ЧАСА: Стартува системот „Најди ме“ за потрага по исчезнати лица; неодговорни политичари ризикуваат да ни се повтори грешката од Букурешт 2008 година; учениците од Гостивар со силни пораки за мултикултурализмот

ВЕСТ НА ДЕНОТ Се промовира najdime.org.mk – веб страницата на Системот за рано предупредување за исчезнати деца Завршната конференција на проектот „Пилот-проект за Систем за рано предупредување за исчезнати деца“, ...

Фото: Скриншот

24 ЧАСА: Традиционален марш на сексуалните работнички за хуман и еднаков третман од државата; Одлуката на ЕУ за Украина да биде отрезнувачка, не треба самите да си ставаме сопки, вели Филипов; „Црната листа“ на САД опомена за македонските политичари

ВЕСТ НА ДЕНОТ Традиционалниот Марш на црвените чадори: Сексуалните работнички бараат хуман и еднаков третман од државата Сексуалните работнички денеска со Марш на црвените чадори традиционално го одбележаа Меѓународниот ден ...

24 ЧАСА: Тензии во Чашка-предизборни националистички сценарија; Нашата единствена алтернатива е ЕУ, од европскиот пат нема да се откажеме – порача Ковачевски од Брисел; Судењето за „Организатори на 27 април“ одложено

  ТЕМА НА ДЕНОТ ТЕНЗИИ ВО ЧАШКА Полицијата со жив штит ја одбрани директорката од толпата, кој стои зад протестите? Полицијата мораше да интервенира и спречи поголем инцидент кога група ...

24 ЧАСА: Се вештачи оружјето поврзано со двојното убиство; технички премиер Албанец е показател за етничка еднаквост; инфлацијата се враќа во нормала

ВЕСТ НА ДЕНОТ Се вештачи оружјето поврзано со двојното убиство, споделувањето повеќе информации не е добро за истрагата Во тек е вештачењето на двете парчиња огнено оружје, кои се најдени ...

Фотомонтажа: РИБАРО

24 ЧАСА: Поблаго обвинение за Мијалков со преквалификацијата на „Трезор“; обвинителството да излезе со име и презиме за случајот Онкологија; нема напредок во зајакнувањето на независноста на судството

ТЕМА НА ДЕНОТ Се преквалификува случајот „Трезор“, Мијалков добива поблаго обвинение Судењето за случајот „Трезор“ одложено за 24 ноември. На денешната расправа, како што информираат од Кривичен, јавниот обвинител изврши ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER