fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: антикорупција

ЈО ги проверува случаите со Мерко во Струга и Битола

Четиричлена комисија од јавни обвинители од Јавното обвинителство на РСМ (ЈОРСМ) денеска врши надзор на постапувањето во предметите поврзани со струшкиот градоначалник Рамиз Мерко во Основното јавно обвинителство Струга и ...

Поднесена кривична пријава против вработен во Затворска полиција за „противзаконито ослободување на лице лишено од слобода“

Единицата за корупција при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) денеска (20.06.2023) до ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против И.П.(45) од ...

Амбасадорот Донкел: Добро е да се борите против корупцијата, да се работи како заедница, а не само да се гледа сопствената корист

Амбасадорот на Големото Војводство Луксембург во Скопје, Белград, Тирана, Подгорица и Сараево, Филип Донкел се обрати на сесијата „Искоренување на корупцијата преку политики за добро владеење и реформа на правосудството“ ...

Фото: миа.мк

Презентирана реализацијата на активностите од Стратегијата за борба против корупцијата

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), Билјана Ивановска денеска изјави дека ДКСК веќе добиле дел од потребната документација за предметот што го отворија во однос на проектот ...

Министерството за правда и ДКСК ќе соработуваат во борба против корупцијата

Министерот за правда Кренар Лога  денеска оствари средба со претседателката на ДКСК Билјана Ивановска и нејзината заменичка Катица Николовска, соопшти кабинетот на ресорниот министер. На состанокот се разговараше за соработката ...

Грковска: Најслабата алка во справуавњето со корупцијата ни е правосудниот систем

Најслабата алка во справуавњето со корупцијата ни е правосудсниот систем, очекувам исчекор од правосудството, а тоа го очекуваат и граѓаните, вели вицепремиерката за политики за добро владеење Славица Грковска. Грковска ...

Амбасадорката Агелер: Зајакнување на правосудството во земјава на сите нивоа е главен приоритет

Зајакнување на правосудството во земјава, на сите нивоа, е главен приоритет за Амбасада на САД, за мене лично и за Вашингтон, изјави американската амбасадорка во земјава Анџела Агелер. По посетата ...

Фото: Влада на РСМ

Грковска: Или заеднички ќе влеземе во борбата со корупцијата или ќе дозволиме општествениот систем да ни остане трул

„Предуслов за ефикасно справување со корупцијата е активната улога на сите чинители на системот. Во овој процес мора да обезбедиме целосен општествен и политички консензус. Владата на Република Северна Македонија, ...

Со посетата на Шоле реафирмирана цврстата поддршка на САД, за „црната листа“ на санкции не било разговарано во Владата

Посетата на Скопје на советникот на Стејт департментот Дерек Шоле доаѓа во еден клучен момент за регионот и за Европа. Ова е вчерашната оценка по заедничката средба на премиерот Димитар ...

Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER