fbpx
Саломе Зурабишвили
Фото: president.gov.ua
Фото: Engin Akyurt/Pixabay

Tag: антикорупција

Фото: МИА

Определени мерки за претпазливост за Иџет Мемети

По предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, судија на претходна постапка од Основен кривичен суд Скопје денеска определи мерки за претпазливост за Иџет Мемети, второосомничен ...

Северна Македонија напредуваше девет позиции на Индексот на перцепција на корупција за 2023

Северна Македонија напредна за два индексни поени и девет позиции на најновата листа на Транспаренси интернешнл, која што го оценува напредокот на земјата во борбата против корупцијата. Според Индексот на ...

Транспаренси Интернешнл ќе ги презентира наодите од Индексот на перцепција на корупцијата за 2023

Транспаренси Интернешнл – Македонија денeска ќе ги презентира наодите од Индексот на перцепција на корупцијата (ИПК) за 2023 година. Претседателот на Транспаренси Интернешнл – Македонија, Благоја Пандовски ќе информира како ...

Фото: МИА

Собранието го избира новиот состав на Антикорупциската комисија

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ќе одржи седница на која треба да бидат спроведени интервјуа на пријавените 42 кандидати за претседател и членови на Државната комисија ...

Орце Камчев веќе не е осамен на Црната листа, друштво му прават мама Ратка и Сергеј Самсоненко со сопругата

Во четвртокот. 16 ноемвири, американската влада ја прошири Црната листа назначувајќи дополнително поединци и субјекти поврзани со финансиската мрежа на Јордан „Орце“ Камчев, кој беше санкциониран од САД во јули ...

Грковска: Целиме кон уште повисоко ниво на транспарентност и одржлива свест за нејзината важност

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, се обрати на втората јавна расправа за нацрт Стратегијата за транспарентност 2023-2026, која денеска се одржува во ...

фото: Влада на РСМ

Грковска: Професионалците со интегритет да се обединат и да бидат погласни, само така ќе се избориме за праведно општество

Ние, политичарите, треба да бидеме пример за работење со интегритет, а потоа тоа да го бараме и од останатите. Личниот интегритет е важен за сите нивоа во општеството, но клучна ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER