fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Бербок

Бербок ја посети границата на Газа и се увери во потешкотиите за достава на хуманитарна помош

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок лично ја провери ситуацијата на граничниот премин Керем Шалом во јужен Израел во услови на ниско ниво на помош што стигнува до цивилното ...

Фото: ДПА

Бербок во Рамала: Германија ја зголемува хуманитарната помош за палестинските територии за 38 милиони евра

Германија дава дополнителни 38 милиони евра за хуманитарна помош на палестинските територии во контекст на страдањата на цивилното население во Појасот Газа во конфликтот меѓу Израел и палестинското исламистичко движење ...

Бербок: Конфликтот меѓу Косово и Србија е закана за Берлинскиот процес

Конфликтот меѓу Косово и Србија е потенцијална закана за Берлинскиот процес, изјави германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, која денеска учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на ...

Фото: миа.мк

Бербок бара „заштитен штит“ за Украина во зима

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска го повтори нејзиниот повик за „заштитен штит“ за Украина пред претстојната зима, откако пристигна на состанокот на министрите за надворешни работи на ...

Фото: МНР

Османи – Бербок: Германијa е наш најгласен поддржувач на европскиот пат

Во рамки на учеството на 78-то Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк, денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи остварил билатерална средба со министерката за надворешни работи на Сојузна ...

Бербок во посета на Кијив

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок утрово пристигна во посета на Кијив, што е нејзина четврта посета на Украина. Нејзината посета не беше најавена поради безбедносни причини, јави Зидојче Цајтунг. ...

Ковачевски – Бербок: Нова конкретна поддршка од Германија за следниот исчекор на Северна Македонија во евроинтеграциите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, се сретна со министерката за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Аналена Бербок. ...

Османи: Македонија е на крстопат – полноправно членство во ЕУ до 2030-та или внатрешно преиспитување и застој

Сојузната министерка за надворешни работи на Германија Аналена Бербок, денес, престојуваше во официјална посета на Република Северна Македонија, на покана на министерот за надворешни работи Бујар Османи. Разговорите меѓу двајцата ...

Бербок: Ако не сакате сите млади да одат во Европа, тогаш Европа треба да ја донесете овде

Ако не сакате сите млади да одат во Европа, тогаш Европа треба да ја донесете овде, порача денеска шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок, на заедничката прес-конференција со нејзиниот македонски ...

Фото: миа.мк

Бербок: Не смееме да ги изневериме Македонките и Македонците

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, која денеска ќе престојува во посета на Северна Македонија, пред пристигнувањето во Скопје порача дека очекува широка поддршка во парламентот за уставните измени ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER