fbpx
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во посета на регионот Донецк, 19 април 2024 (фото извор: Кабинет на Претседателот на Украина)
Контра протест во Тирана во престрет на „Парадата на Гордоста“ / Фото: ЦИВИЛ Медиа

Tag: Борел

Борел за барањето за апсење на Нетанјаху: Државите се обврзани да ги спроведуваат одлуките на судот

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел во врска со повикот на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да издаде налог за апсење на лидерите на ...

Борел: Земјите-членки на ЕУ поделени за палестинското прашање

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денеска изјави дека земјите-членки кои делуваа обединето по прашањето за украинско-руската војна, се премногу поделени кога станува збор ...

Борел-Вархеји: Изборите поминаа во мирна и демократска атмосфера, но изборниот процес останува недоволно регулиран

Според прелиминарните наоди и заклучоци на Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ (ОДИХР), претседателските и парламентарни избори кои се случија на 8 мај поминаа во мирна и ...

Борел: Новинарите мора да бидат заштитени во секое време и насекаде

Новинарите и медиумските работници секојдневно храбро ја практикуваат својата слобода на изразување, често под голем личен ризик, при што независното новинарство засновано на факти помага да се заштитат нашите демократии ...

Борел: Руската агресија врз Украина е егзистенцијална закана за Европа

Руската агресија врз Украина претставува егзистенцијална закана за целата Европска унија и ја принуди Унијата да ја стави одбраната во центарот на сопствената безбедносна политика, нагласи високиот претставник на ЕУ, ...

Украина не може да чека: Борел ја повика ЕУ да ја забрза воената поддршка за земјата

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел телефонски разговараше со шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, за напорите на ЕУ да ја забрза воената поддршка на ...

Борел: Војна од пошироки размери во Европа повеќе не е само фантазија

Европа мора да се подготви за потенцијална војна, бидејќи конфликт од широки размери на континентот, надвор од Украина „повеќе не е фантазија“, предупреди денеска шефот на европската дипломатија Жозеп Борел. ...

Фото: МИА

Борел: Колективно да се спротивставиме на расната дискриминација

На многу места, расната дискриминација продолжува да ги нагризува темелите на мирот и безбедноста, поттикнувајќи конфликти, нееднаквост и неправда, наведува високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп ...

Борел: Неопходно е да се изврши притисок врз Израел да дозволи пристап до хуманитарната помош во Газа

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел денеска изјави дека е неопходно да се изврши притисок врз израелската влада за да се овозможи непречен пристап до ...

Борел ги повика земјите-членки на ЕУ да испратат повеќе муниција во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел ги повика земјите-членки на Европска Унија повеќе да направат за снабдување со муниција на Украина. - Украинските војници се ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER