fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Бугарија

Бугарија ја отфрли идејата за создавање „туристички Мини-шенген“ со Грција и Романија

Отстранувањето на контролите на копнените граници меѓу Бугарија, Грција и Романија би било спротивно на законодавството на ЕУ и немаме намера да започнуваме официјални дискусии за ваквата нелегална идеја, изјави ...

Фото: „Слободен печат“/ Драган Митрески

Узунов: Опозицијата ги плаши граѓаните со ЕУ и Бугарија, а за седум години нема предложено ниту една реформа за било што во државата

Колку ќе ни опстане Македонија, колку ќе опстане македонскиот јазик зависи само од нас, а не од кој било друг и не може никој друг да го избрише јазикот кога ...

Софија и Атина ќе бараат помош од ЕУ и НАТО за инфраструктурни проекти, меѓу нив и Коридорот 8  

Бугарија и Грција најавија дека ќе бараат финансиска помош „од сите можни меѓународни извори“, вклучително и од ЕУ и НАТО, за зајакнување и подобрување на меѓусебните транспортните врски. Проектите, меѓу ...

Бугарскатра блокада нема ништо добро да и донесе на Бугарија

Геополитичките, воено стратегиските и геоекономските интереси на ЕУ, на НАТО и наСАД, јасно укажуваат на ставот за нивната определеност за зацврстување на независноста,суверенитетот и територијалниот интегритет на Република Северна Македонија ...

Габриел: Уставните измени не се единствен услов за Скопје

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Марија Габриел изјави дека Бугарија нема билатерлаен проблем со Северна Македонија во однос на интергацијата во ЕУ и оти услов за продолжување на ...

Евростат: Бугарија е на последното место по квалитет на живот во Европа

Бугарија е држава од Европската унија со најмалку среќни или задоволни луѓе, се наведува во податоците од годишното истражување за индикаторите за квалитет на животот на Евростат. Како што пренесува ...

Бугарија сепак не дозволи прелет на авионот со Лавров, во него била Захарова која е под санкции

Бугарските власти, кои првично дадоа дозвола, сепак на крајот истата ја повлекоа и не дозволија прелет на авион со кој рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, требаше да допатува ...

Специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан, Габриел Ескобар (фото: МИА)

Ескобар: Бугарија уверува дека нема да додаде повеќе услови за Северна Македонија

Бугарија нема да даде нови услови за целосна интеграција на Северна Македонија во Европската унија, уверува заменик-помошникот државен секретар на САД задолжен за Западен Балкан, Габриел Ескобар. Тој во телефонско ...

Маричиќ: Граѓаните ќе мора да одлучат меѓу иднина во ЕУ или 15 годишна агонија која ќе ги зајакне позициите на Бугарија

Ние знаеме што ќе се случи ако нема уставни измени, тоа ни е познато, тоа значи дека ќе мора граѓаните да одлучат меѓу својата иднина во европските интеграции и завршување ...

Page 1 of 25 1 2 25

CIVIL MEDIA NEWSLETTER