fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: безбедност

Туск повторно доаѓа во Македонија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск во понеделник ќе допатува во Македонија. Посетата на Туск е во рамките на негова регионална турнеја, која е посветена на состојбите со мигрантската и ...

Власта го изгласа основањето на нов универзитет – „Дамјан Груев“

По скратена постапка, без присуство на опозицијата, пратениците од владеачкото мнозинство во Собранието, денеска го изгласаа Законот за основање на нов универзитет „Дамјан Груев“. Предлог-законот доби поддршка од 67 пратеници, а ...

МВР треба да ги заштити граѓаните додека протестираат

„Министерството за внатрешни работи има законска обврска да ја гарантира безбедноста на граѓаните доколку има јавен настан, собир, протест...“, вели правниот експерт на ЦИВИЛ - Центар за слобода, Сандра Гавриловска. ...

Случај “Диво Насеље“: За обвинителството – тероризам, за одбраната – дефокусирање на јавноста од „бомбите“

Судскиот процес против 29 лица обвинети за настаните во кумановското „Диво Насеље“, започна денеска под силно полициско обезбедување и со барање на адвокатот на обвинетите, Насер Рауфи за негово одложување. ...

Page 14 of 14 1 13 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER