fbpx
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Хаг

Уапсена климатската активистка Грета Тунберг

Холандската полиција ја уапсила климатската активистка Грета Тунберг на денешните протести одржани во Хаг, објавија медиумите. Локалната полиција ја стави Тунберг во автобус заедно со другите демонстранти кои се обидоа ...

Во Хаг почнува конференција за руската агресија врз Украина- на листата Путин

По повеќе од две години од почетокот на руската агресија врз Украина, европските министри и меѓународни истражители денеска во Хаг ќе разговараат за напредокот во гонењето на воените злосторства во ...

Фото: МИА

Во Хаг отворен Центар за кривично гонење на кривични дела агресија против Украина

Меѓународниот центар за гонење на кривични дела агресија против Украина денеска е отворен во Хаг, во седиштето на Агенцијата на ЕУ за судска соработка (Eurojust), пренесува МИА. Центарот треба да ...

Астрит Истрефи, Извршен директор, Балкан Форум (фото: ЦИВИЛ)

Истрефи: Со судењето на лидерите на ОВК ѝ се суди на борбата на човештвото за слобода

Со почетокот на судењето на поранешните високи лидери на Ослободителната војска на Косово (ОНА) се отворија многу дилеми. Косовското општество и интелектуалците во ова земја се поделени околу ова прашање. ...

Почнува хашкиот процес против поранешен претседател на Косово, Тачи

Пред Специјалниот суд за извршени воени злосторства на припадниците на Ослободителната војска на Косово (ОВК) денеска почнува судењето на поранешниот командант на ОВК и поранешниот косовски претседател Хашим Тачи и ...

(ФОТО) Литванија му испрати порака на рускиот претседател: Путин, те чека Хаг!

Литванија испрати силна порака до рускиот претседател Владимир Путин откако Меѓународниот суд на правдата во Хаг издаде налог за негово апсење. Министерството за надворешни работи на земјата објави на Твитер ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Албанското собрание исклучи 23 опозициски пратеници, револуцијата на Бериша влегува во нова фаза, црногорски полицаец изврши брутално насилство врз албански професор

Во албанското Собрание продолжуваат тензиите, досега се исклучени 23 пратеници од опозицијата, а лидерот на демократите, Сали Бериша, најави дека револуцијата пред 14 мај, кога ќе се одржат изборите во ...

Фото: МИА

Фон дер Лајен: Во Хаг ќе биде отворен центар за истрага и собирање на докази за злосторствата во Украина

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека во Хаг ќе биде отворен центар за истрага на злосторствата и собирање докази за акти на агресија во Украина. - Центарот ...

ЕУ сака да формира обвинителска канцеларија која ќе собира докази за руските злосторства

Првиот чекор во борбата против неказнивоста на злосторствата извршени во руската агресија против Украина би можел да биде формирање на обвинителска канцеларија која ќе собира докази, изјави комесарот за правда ...

Парламент на Република Косово (Wikimedia Commons)

(ИЗБОР) Албански медиуми: Српските политичари во Косово меѓу два огна, судскиот процес за поранешните лидери на ОВК ќе биде маратонски

Сè уште траат бранувањата и тензиите на линија Белград-Приштина. Косовските политичари Срби се под силен притисок од Белград. Се жалат дека ги нарекуваат предавници и дека трпат најразлични притисоци. Дел ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER