fbpx
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Хаг

Единаесет од 16 новинари во знак на протест ги вратија наградите на ХНД

Единаесет од вкупно 16 добитници на наградата на Хрватското новинарско здружение (ХНД) ја вратија наградата во знак на протест поради овогодинешното доделување на тоа признание за телевизиско новинарство на Ивана ...

Шешељ: Пресудата е противправна, ќе преземам мерки против неа

Лидерот на Српската радикална партија (СРС) Војислав Шешељ оцени дека вчерашната пресуда која против него ја донесе Жалбениот совет на Механизмот на кривични судови во Хаг е противправна и додаде дека ...

Силно полициско присуство во Мостар по пресудата во Хаг

Силно полициско присуство е забележано денеска на улиците на босанскиот град Мостар, по изрекувањето на пресудата против шест водачи на босанските Хрвати и по драматичното самоубиство на генералот Слободан Праљак ...

МКСЈ престанува да постои, 24 години по основањето

Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија (МКСЈ) со денешното изрекување на пресудата во предметот „Прлиќ и останатите“ завршува со работа, 24 години по основањето. Вратата официјално ќе се затвори на ...

Хрватска Влада: Пресудата на Трибуналот не ги одразува историските факти

Хрватската Влада издаде соопштение во кое му изрази сочуство на семејството на генералот Слободан Праљак, кој денеска изврши самоубиство судницата во Хашкиот трибунал, откако му беше изречена казна од 20 ...

epa06343535 Bosnian Serb military chief Ratko Mladic shows a thumb up, as he enters the Yugoslav War Crimes Tribunal for the verdict hearing in his genocide trial, in The Hague, Netherlands, 22 November 2017. Mladic's trial is the last major case for the Netherlands-based tribunal for former Yugoslavia, which was set up in 1993 to prosecute those most responsible for the worst carnage in Europe, since World War II.  EPA-EFE/PETER DEJONG / POOL

Репортер на Би-Би-Си: Младиќ е архетипски психопат

Поранешниот репортер на Би-Би-Си, Пол Мартин за „Индипендент“ раскажува за своите искуства со поранешниот командант на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, нарекувајќи го психопат. Мартин, кој го интервјуираше Младиќ за ...

На 21 декември ќе престане со работа Хашкиот трибунал

Церемонијата за затворање на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, ќе се одржи на 21 декември во Хаг, а 10 дена подоцна тој официјално ќе прекине со својата работа, информираат ...

Тарчуловски денеска на суд за надомест на штета од милион евра

Кандидатот за градоначалник на Општина Кисела Вода, актуелниот пратеник Јохан Тарчуловски, денеска, ден пред изборниот молк треба да се појави во Основен суд Скопје 2, на расправа за предизвикана штета ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER