fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: Хрватска

Фото: МИА

Вучиќ: Го сакаме македонскиот народ, ја почитуваме државата и да го чуваме нашето пријателство

Секогаш некој нешто ќе смисли, ние го сакаме македонскиот народ, ја почитуваме државата Северна Македонија, ништо не бараме и да го чуваме нашето пријателство, одговори српскиот претседател на новинарско прашање ...

Утре започнува процесот на сослушување на уапсените за убиството на навивачот на АЕК

Уапсените 104 лица за инцидентите пред стадионот на АЕК во понеделникот навечер, кога беше убиен 29-годишен навивач на атинскиот тим, од утре до недела ќе бидат изведени пред истражен судија ...

Градоначалниците на Атина и Загреб со заедничка порака: Насилството и крвта немаат место на нашите стадиони, во нашите градови, во нашето општество

Слепото насилство и крвта немаат место на нашите стадиони, во нашите градови, во нашето општество, порачуваат во заедничката изјава градоначалниците на Атина и Загреб Костас Бакојанис и Томислав Томашевиќ во ...

Пукна насипот на реката Мура во Словенија, во тек е евакуација, вонредна состојба долж реките Сава и Мура во Хрватска, водата стигна до куќите

Пукна насипот на реката Мура во Словенија во близина на Долна Биштица поради што е наредена евакуација на жителите од неколку села, соопшти Управата за цивилна заштита и помош при ...

Кијив и Загреб се договорија за користење на хрватските пристаништа за извоз на украинско жито

Властите на Хрватска и на Украина денеска во Кијив постигнаа договор во врска со користењето на хрватските пристаништа за извоз на украинско жито, јави Украинформ. Како што се наведува во ...

Издадени највисоки предупредувања за силно невреме во Италија, Хрватска, Словенија, Австрија и Унгарија

Силно невреме денеска го погоди Милано, предизвикувајќи голема материјална штета и прекин на сообраќајот. Поради дрвјата кои паднаа на сообраќајниците одредени делници беа затворени. Блокирани се и неколку железнички линии ...

Ново предупредување за силно невреме во Словенија, Хрватска и Србија

По силното невреме што ја зафати Србија во текот на ноќта, Републичкиот хидрометеоролошки завод издаде ново предупредување за денеска, пишува N1. Областа од Алпите, преку Западен Балкан и Србија до ...

Фото: Јутарњи лист

Катаклизма во Загреб: Ветерот сруши кран и носеше делови од покриви како да се од хартија

Загрепчани шокирани од страшното невремето со катаклизмички димензии што го зафати градот денес попладне. Силен ветер носеше се пред себе. Покривот на зграда во населбата Шпанско е разнесен како да ...

Фото: Индекс

Уапсен напаѓачот кој пукаше во Сисак

Уапсен е напаѓачот кој синоќа во хрватскиот град Сисак пукаше од калашњиков врз група луѓе, при што едно лице е убиено, а неколкумина се ранети, пренесува МИА. По пукањето напаѓачот ...

Page 2 of 9 1 2 3 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER