fbpx
Тошковски - Османи
Фото: Укринформ
Фото: МИА
Џулијан Асанж (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: Хрватска

Џафери – Тигањ: Хрватска силно ја поддржува европската перспектива на Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денеска се сретна со амбасадорката на Република Хрватска во земјава, Н.Е. Нивес Тигањ, соопштуваат од Владата. -На средбата беа истакнати пријателските ...

Словенија ги проширува граничните контроли со Хрватска и Унгарија

Словенечката влада ја продолжи привремената контрола на внатрешните граници со Хрватска и Унгарија за уште 12 дена, до 21 декември, со цел спречување на тероризам, екстремизам и прекуграничен криминал, беше ...

Хрватскиот министер за одбрана тешко повреден во сообраќајна несреќа, едно лице загина

Министерот за одбрана на Хрватска, Марио Баножиќ утрово доживеа сообраќајна несреќа во која едно лице загина. Министерот управувал со сопственото возило кое се судрило со комбе, чиј возач загинал, пишува ...

Во Хрватска одбележан Националниот ден на борба против насилство врз жените

Во првите осум месеци од годинава 1.000 жени во Хрватска се обратиле за помош во здружението Б.а.Б.е, а 426 се јавиле поради семејно насилство, истакна денеска водечкото хрватско здружение за ...

Пленковиќ: За десет години членство во ЕУ, Хрватска е во плус 12 милијарди евра

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска изјави дека за десет години членство во Европската Унија, Хрватска е во плус 12 милијарди евра кога се гледа колку е платено за членство, а ...

Фото: МИА

Вучиќ: Го сакаме македонскиот народ, ја почитуваме државата и да го чуваме нашето пријателство

Секогаш некој нешто ќе смисли, ние го сакаме македонскиот народ, ја почитуваме државата Северна Македонија, ништо не бараме и да го чуваме нашето пријателство, одговори српскиот претседател на новинарско прашање ...

Утре започнува процесот на сослушување на уапсените за убиството на навивачот на АЕК

Уапсените 104 лица за инцидентите пред стадионот на АЕК во понеделникот навечер, кога беше убиен 29-годишен навивач на атинскиот тим, од утре до недела ќе бидат изведени пред истражен судија ...

Градоначалниците на Атина и Загреб со заедничка порака: Насилството и крвта немаат место на нашите стадиони, во нашите градови, во нашето општество

Слепото насилство и крвта немаат место на нашите стадиони, во нашите градови, во нашето општество, порачуваат во заедничката изјава градоначалниците на Атина и Загреб Костас Бакојанис и Томислав Томашевиќ во ...

Пукна насипот на реката Мура во Словенија, во тек е евакуација, вонредна состојба долж реките Сава и Мура во Хрватска, водата стигна до куќите

Пукна насипот на реката Мура во Словенија во близина на Долна Биштица поради што е наредена евакуација на жителите од неколку села, соопшти Управата за цивилна заштита и помош при ...

Кијив и Загреб се договорија за користење на хрватските пристаништа за извоз на украинско жито

Властите на Хрватска и на Украина денеска во Кијив постигнаа договор во врска со користењето на хрватските пристаништа за извоз на украинско жито, јави Украинформ. Како што се наведува во ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER