fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

Tag: Битола

Почнува 44. издание на фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“

Во Битола вечерва почнува 44. издание на Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“, под мотото „Прекрасното непознато“. Свеченото отворање е закажано во 20 часот во Центарот за култура -Битола, со ...

Костадиновска-Стојчевска: Важно е сами да продолжиме да го негуваме нашиот културен идентитет, а ЕУ ќе го поддржи тоа

"Многу е важно сами да продолжиме да го негуваме и да се грижиме за нашиот културен идентитет, а ЕУ ќе го поддржи тоа. Сега стоиме одговорно исправени пред задачата која ...

„Во Пелагонискиот регион исплативме над 506 милиони денари, поддршка за 77 компании за периодот 2018-2022 година, со што допринесуваме за рамномерен развој“, изјави заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи

Битиќи во Битола: Исплативме 506 милиони денари финансиска помош за пелагониските компании, ги развиваме и стимулираме рамномерен развој

„Во Пелагонискиот регион исплативме над 506 милиони денари, поддршка за 77 компании за периодот 2018-2022 година, со што допринесуваме за рамномерен развој“, изјави заменик претседателот на Владата, задолжен за економски ...

„Улаф сте?“ – првата претстава на македонски знаковен јазик за возрасни лица тргнува низ Македонија

„Улаф сте?“ е насловот на првата професионална претстава на македонски знаковен јазик за возрасни лица со оштетен слух и на говорен македонски јазик за љубителите на театарската уметност. Претставата ги обработува ...

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со директорот на АФПЗРР, Никица Бачовски денес во Битола започнаа со доделување на првите 730 решенија до земјоделците за финансиска поддршка при набавка на трактор. /Фото: Влада.мк

Николовски од Битола: Започнавме со доделување на првите 730 решенија за набавка на трактори, поддршка вредна 500 милиони денари

Модернизацијата на земјоделството значи држење на чекор со времето и технологијата. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство пред себе си има поставено јасна цел, развој и модернизација на македонското земјоделство. ...

Битиќи на отворањето на Куќата на Европа во Битола: Вратата кон ЕУ ни е отворена

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи присуствуваше на настанот на кој заедно со амбасадорот на Европската Унија во земјава, Дејвид Гир, министерката за ...

Фото: МИА

Костадиновска-Стојчевска: Од антифашистичка Битола порачуваме – холокаустот никогаш да не се повтори

И покрај сите материјални сведоштва, некои и по осум децении го негираат холокаустот. Ним и денеска од антифашистичка Битола ќе им порачаме - никогаш да не се повтори, истакна министерката ...

Костадиновска-Стојчевска: Културното наследство е наш врвен приоритет, уништувањата на Влахо и на Лагадин се преседан што не смее да се повтори

На денешната прес-конференција, министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска се осврна на теми што предизвикаа интерес во јавноста, а се од областа на заштитата на културното наследство, како и на актуелните ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER