fbpx
Стево Пендаровски / Социјални мрежи
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс

Tag: Градоначалник

ЦИВИЛ утре во Кочани: Граѓански дијалози за меѓуетничките односи, работна средба и со градоначалникот Папазов

Секогаш во движење и во контакт со граѓанките и граѓаните, тимот на ЦИВИЛ ќе се сретне со претставниците на локалната самоуправа и граѓанските организации во Кочани, на 5 октомври. Средбата ...

Фото: Б. Јордановска / ЦивилМедиа

Ганиу: Општина Чаир е Северна Македонија во мало и тоа е наше големо богатство

Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу, во своето обраќање на конференцијата „Односи меѓу заедниците: Перцепции, надежи и стравови, предизвици и решенија“ во организација на ЦИВИЛ-Центар за Слобода, посочи дека Чаир е Северна ...

Средба Ковачевски – Таравари: За Владата е најважно да обезбеди просперитетна иднина за сите граѓани, бидејќи тие заслужуваат да живеат во земја членка на ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Гостивар оствари кратка средба со градоначалникот на Општината Арбен Таравари. Премиерот и градоначалникот говореа за предизвиците со кои се соочува Општина Гостивар и за важноста ...

„Го сакам Водно“ бара средби со одговорните за изградбата на гасоводот

Граѓанската организација „Го сакам Водно“ бара дебата со директорот на МЕР, градоначалникот на Скопје и заменик министерот за животна средина и просторно планирање на која, како што велат, јавно ќе ги ...

Кривична пријава против поранашен градоначалник на Демир Капија

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Неготино поднесе кривична пријава против Т.Д. (60), поранешен градоначалник на Демир Капија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба ...

Јованоски: Покренати се истраги за злоупотребите во општината

ЦИВИЛ Медиа разговараше со градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, за новите цели кои ќе им овозможат на граѓанките и граѓаните поголемо учество во донесувањето на одлуки на локално ниво, ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER