fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: избор

Албански медиуми: Притворите во Албанија се населени 30% над европскиот просек; Советот за безбедност на ОН ќе одржи вонредна седница за Косово; неопходни полициски пунктови на границата Косово- Србија

Советот на Европа излезе со критики за преоптовареноста на системот за притвор во Албанија. Според официјалната статистика, популацијата во притвор е висока веќе две децении и денес е околу 30% ...

Албански медиуми: Мнозинството во Албанија сметаат дека корупцијата е сериозен проблем; според Курти, потребен е транзициски период за повлекувањето на српскиот динар во Косово

Речиси 86 отсто од испитаниците на анкетата на ИРИ сметаат дека корупцијата во Албанија е сериозен проблем. Додека 69 отсто од нив тврдат дека веруваат дека СПАК може да ја ...

Албански медиуми: Досега 16 лица се ослободени од обвиненија за воени злосторства во Косово; Вучиќ призна се среќавал со Радоичиќ три пати пред нападот во Бањска; СПАК изрече мерки за 63 албански државјани инволвирани во меѓународна трговија со дрога

Златан Арсиќ, кој беше обвинет за воени злосторства во Каменица во 1999 година, беше ослободен во понеделник, на 5 јануари, откако Основниот суд не докажа дека е припадник на српската ...

Албански медиуми: Исклучените пратеници од албанското собрание се враќаат на работа со протести; За прв пат во Косово и регионот ќе се отвори референтен центар за третман на случаи на сексуално насилство

Албанските пратеници кои беа исклучени од Собранието, денеска се враќаат на работа, со најава за протести за да им се исполнат барањата за формирање истражни комисии и промена на составот ...

Албански медиуми: Продолжува руската пропаганда за Косово; Во Албанија се заоструваат критериумите за доделување лиценци за игри на среќа; Албанците во Македонија се „мртов“ политички фактор

Портпаролката за надворешни работи на Русија, Марија Захарова  дезинформира дека институциите во Приштина „сакаат“ да ги избришат трагите од присуството на Србите и да го албанизираат нивниот идентитет, пишуваат косовските ...

Албански медиуми: Договорот Рама-Мелони за имигрантите под лупа на ХРВ; ЕУ бара од Косово „долг преоден период“ за динарот

Организацијата за човекови права „Хјуман рајтс воч“ (ХРВ) изрази резервираност за договорот за имигрантите меѓу Албанија и Италија, известија албанските медиуми. Новата регулатива на Централната банка на Косово за повлекување ...

Албански медиуми: ЕУ ги повика Србија и Косово да постигнат договор пред изборите во САД и ЕУ; економијата во Албанија изградена врз загадување на животната средина; Динарот како следен предизвик за нормалноста

Претставникот на Европската унија за Западен Балкан, Мирослав Лајчак,  во вторникот ги повика Косово и Србија да ги забрзаат напорите за нормализирање на нивните односи пред двата важни меѓународни избори, ...

Албански медиуми: Албанското собрание исклучи 19 пратеници од ДП; договорот Рама-Мелони помина во Уставниот суд; О’Брајан повика на одговорност од Србија за Бањска

Секретаријатот за етика во Парламентот на Албанија донесе одлука за исклучување на 18 пратеници на ДП од пленарни седници на 10 дена и заменикот Ервин Салијањи на 20 дена, поради ...

Албански медиуми: Многу оружје во рацете на косовските граѓани; САД бараат да се одложи примената на исклучување на српскиот динар во Косово; Белери останува во затвор

Според извештаите од косовската полиција, во рацете на граѓаните има премногу оружје. Имено, , во текот на 2023 година полицијата запленила 1.392 парчиња оружје и 37.215 парчиња муниција“, пишуваат косовските ...

Евроамбасадорот Гир со честитки до Џафери за изборот за премиер на техничката Влада

Амбасадорот на Европската Унија во Република Северна Македонија, Дејвид Гир му го честиташе изборот на Талат Џафери за премиер на техничката Влада преку платформата Х. Честитки до премиерот Џафери за ...

Page 2 of 26 1 2 3 26

CIVIL MEDIA NEWSLETTER