fbpx
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: избор

(ИЗБОР) Албански медиуми: Се бараат одговорни за отворање на мостот на Ибар во Косовска Митровица; Дачиќ бара откажување на фестивалот за дијалог и соработка „Mirëdita, Dobar dan“ во Белград

Во пресрет на најавеното отворање на мостот над реката Ибар во Косовска Митровица, косовските медиуми и јавноста се во дилема за тоа чија е одговорноста за спроведување на одлуката. Министерот ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Србија кај Лајчак инсистира на формирање на Заедницата; Отворањето на мостот на Ибар поддржано и од Албанците и од Србите; Мнозинството го смени деловникот на албанското Собрание за да ја казни опозицијата

Претставникот на Европската унија за преговорите Косово-Србија, Мирослав Лајчак, во средата во Белград се сретна со српските лидери, на која Србија инсистира на формирање на Заедницата во Косово, јавуваат косовските ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Синот на Белери ќе се кандидира за градоначалник на Химара; Групата на Радоичиќ и понатаму организирана

Синот на избраниот градоначалник на Химара кој е во затвор, Фреди Белери, ќе се кандидира за истата функција, известуваат албанските медиуми. Според медиумите, и  таткото ќе биде на гласачкото ливче, ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Ветинг на полицијата во Албанија; УЕФА Фудбалската федерација покренува дисциплинска постапка по постапките на српските навивачи на ЕУРО 2024; Бериша е прогласен „нон грата“ со докази

Генералниот директор на државната полиција Мухамет Румбулаку нареди продлабочување на процесот на проверка на интегритетот на вработените во државната полиција, јавуваат албанските медиуми. Европската фудбалска федерација (УЕФА) на 17 јуни ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Протести на опозицијата пред градското собрание на Тирана; Белери помеѓу Химара и ЕУ парламентот; Молк во ЕУ за отстранување на казнените мерки за Косово

Во Албанија денеска опозицијата протестира пред градското собрание на Тирана, против корупциските скандали на директорите на Општината, пренесуваат албанските медиуми. Градоначалник на Химара, Фреди Белери во телефонско интервју од затвор ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Бегај во Скопје на Самитот на ПСЈИЕ; Круемади на распит во Специјалниот суд; Од 1 јули почнуваат заедничките полициски патроли на Косово и Албанија

Претседателот на Република Албанија, Бајрам Бегај, денеска ќе престојува во Скопје на Самитот на ПСЈИЕ, а се очекува и да оствари повеќе билатерални средби, пренесуваат албанските медиуми. Косовскиот министер за ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Натпреварот на албанската репрезентација на ЕП 2024 го „парализира“ Собранието; Во Албанија промовирано првото оклопно воено возило „Шота“; Косово го одбележува денот на ослободувањето, но не како државен празник

Албанскиот парламент нема да заседава од утре бидејќи дел од албанските пратеници ќе патуваат за Германија за да ги проследат фудбалските натпревари на репрезентацијата на Евро2024, известуваат албанските медиуми. Во ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Трепча бара враќање на недвижнините; Кушнер ја откажа посетата на Косово; Белери од затвор на телеконференција со Мицотакис

Раководството на „Трепча  АД“ упати јавно барање до сите правни и физички лица, граѓански организации и други субјекти кои, според нив, во моментов ги користат недвижните имоти на компанијата, во ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: 25 години од Кумановскиот договор и капитулацијата на Милошевиќ; Тони Блер ќе одржи говор пред косовските пратеници; Косово благодарно на меѓународната заедница – српските злосторства не ги простува

Во Република Косово се одбележуваат 25 години од ослободувањето, односно Кумановскиот договор и капитулацијата на Слободан Милошевиќ. По овој повод, косовското собрание ќе одржи седница на која покрај претседателката Вјоса ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Притвор за двајцата осомничени за шпионажа во Косово; Во Тирана откриена измамничка шема со стипендии за студии во САД

Основниот суд во Приштина во четвртокот им одреди едномесечен притвор на двајца мажи, кои беа уапсени ден претходно под сомнение за шпионажа со српската БИА, пренесуваат косовските медиуми. Во Тирана ...

Page 1 of 30 1 2 30

CIVIL MEDIA NEWSLETTER