fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Куманово

Димитриевски повикан во МВР на информативен разговор

Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски денеска беше повикан на разговор во СВР Куманово по, како што информираше на прес-конференцијата, анонимна пријава за, според него, наводен предмет за исплати и недоместоци на ...

Ковачевски: Граѓаните сакаат да живеат во ЕУ и ние треба одлуката да ја донесеме заради граѓаните

„Сите ние имаме одговорност пред граѓаните и пред земјата. Заедно треба да застанеме, рамо до рамо и да го браниме државниот интерес. Ние ќе продолжиме со нашата посветеност и со ...

Диво Насеље, осум години потоа…

Денеска се навршуваат осум години од оружената престрелка во населбата „Тода Мендол“ или „Диво Насеље“ во Куманово во која загинаа осум припадници на безбедносните сили. Во оружената престрелка беа убиени ...

МИА: ЦИВИЛ на средба со кумановскиот градоначалник

ЦИВИЛ преку проектот „Заедно за подобра иднина“, денеска оствари средба со кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски. Претседателот на организацијата, Џабир Дерала во изјавата за медиумите по средбата рече дека со кумановскиот ...

Средба ЦИВИЛ - Димитриевски, 6 април 2023 (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, изрази поддршка за проектот „Заедно за подобра иднина“

„На средба со градоначалникот Максим Димитриевски, разговаравме за мултикултурализмот и европските вредности, во рамките на проектот 'Заедно за подобра иднина', со поддршка од Министерството за надворешни работи на Големото Војводство ...

ЦИВИЛ во 14:30 часот на средба со кумановските медиуми на плоштадот „Македонија“

ЦИВИЛ ќе биде на располагање за изјави за локалните медиуми и дописници во Куманово, денеска во 14:30 часот, по средбата со градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, на Кумановскиот плоштад „Македонија“. ...

Граѓаните за Македонија - „Доаѓаме“, Скопје, 17 мај 2015

А војна да имаме?

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА На 9 мај 2015 година, Денот на Европа, започна дводневната „мала војна“ во кумановско Диво Насеље. Пет години подоцна, сеќавањата и траумите од трагичните последици остануваат. Случајот ...

Page 1 of 11 1 2 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER