fbpx
US Defense Secretary Lloyd Austin attends a press conference during his visit in Sofia, Bulgaria, 19 March 2022. (Photo by Georgi Paleykov/NurPhoto)
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус
Џулијан Асанж беше инспирација за голем број протести низ светот (фото извор: Wikimedia Commons)
Фото: Зеленски на Х
Фото: Фејсбук ЕУБАМ
Фото: скриншот од веб страницата на Фондацијата

Tag: набљудувачи

Фото: МИА

ДИК: Акредитирани 942 набљудувачи, странски новинари и преведувачи за претседателските избори

Вкупно 942 набљудувачи, странски новинари и преведувачи се акредитирани за следење на Претседателските избори на 24 април. Како што е објавено на веб страницата на ДИК, заклучно до 19 април, ...

Од мониторингот на референдумот: Набљудувачи – агитатори

ЦИВИЛ продолжува да објавува делови од извештајот од мониторингот на Референдумот кој се одржа на 30 септември кога гласачите одлучуваа „за“ или „против“ прифаќање на Договорот меѓу Македонија и Грција. ...

Набљудувачите се должни да ги почитуваат законските одредби поврзани со референдумот

Државната изборна комисија ги повика изборните органи да се придржуваат одговорно и професионално според законските процедури во референдумскиот процес. Во истото соопштение најголемиот дел се однесува за тоа што им ...

Дерала: Набљудувачите да останат неутрални, непристрасни и објективни во референдумскиот процес

Дерала, ЦИВИЛ: Во фото-финишот на референдумскиот процес за набљудувачите на ЦИВИЛ е многу важно уште еднаш да прочитаат и најстрого да се придржуваат кон кодексот на набљудувачите, кон повелбата што ...

ДИК: Изборните органи да работат професионално и одговорно, набљудувачите да се придржуваат до Кодексот

Државната изборна комисија (ДИК) апелира до сите изборни органи, вклучени во процесот на организација и спроведување на Референдумот 2018, својата работа да ја извршуваат професионално и одговорно, во согласност со законските ...

Референдумот ќе го следат 11.907 домашни и 493 странски набљудувачи

Рекорден број домашни и странски набљудувачи ќе бидат на избирачките места во недела на 30 септември за да го следат процесот на изјаснување на граѓаните на Република Македонија за референдумското ...

До сега акредитирани 383 домашни и 286 странски набљудувачи на Референдумот

Новинската агенција МЕТА објави дека Референдумот на 30 септември ќе го следат 383 домашни и 286 странски набљудувачи, објави Државната изборна комисија на својата веб-страница. Најмногу акредитирани домашни набљудувачи имаат Цивил ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER