fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: парламент

Фото: Скриншот

Семејствата на киднапираните Израелци упаднаа во Парламентот, бараaт ослободување на заложниците

Членови на семејствата на израелски заложници кои сè уште се држат во Газа денеска извршија упад на состанокот во Кнесетот, израелскиот парламент. Тие го пробија обезбедувањето и го прекинаа состанокот ...

Фото: Скриншот Икс

Турскиот парламент забрани Кока-Кола и Нестле во своите ресторани

Турскиот парламент ги отстрани производите на Кока -Кола и Нестле од своите ресторани во вторникот поради нивната наводна поддршка за Израел среде конфликтот во Газа, објави The Financial express според ...

Парламентот на Франција повика на „голем марш“ против антисемитизмот

Претседателите на двата дома на францускиот парламент денеска повикаа на „голем марш“ против антисемитизмот в недела во Париз, во екот на зголемени антиеврејски дејствувања од почетокот на војната меѓу Израел ...

(ВИДЕО) Кавги и тепачка во албанскиот Парламент

Пленарната седница на албанскиот законодавен дом доцна попладнево почна тензично, со физичка пресметка меѓу пратеници на опозицијата и на мнозинството. Расправијата ескалираше кога пратеникот Бледион Налбати од Демократската партија физички ...

Унгарскиот парламент го отфрли предлогот да гласа за кандидатурата на Шведска во НАТО

Унгарскиот парламент го отфрли предлогот да се одржи гласање за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, што дополнително го одложи вклучувањето на оваа нордиска земја во воената алијанса, пренесува ...

Фото: МИА

Европарламентот усвои Патокази за подобро справување на ЕУ со идни здравствени кризи

Со 385 гласови „за“, 193 „против“ и 63 „воздржани“, Европскиот парламент усвои Патокози за зајакнување на Европската здравствена унија и за подобрување на капацитетите на националните здравствени системи на членките ...

Ништо од смената на српскиот министер за внатрешни работи, демонстрантите тврдат дека тој е одговорен за масакрите

Српскиот министер за внатрешни работи Братислав Гашиќ, чие разрешување веќе два месеца бараат учесниците на граѓанските протести „Србија против насилството“ поради објективна одговорност за двата масакра извршени на почетокот на ...

Распуштен грчкиот Парламент и официјално распишани новите избори во Грција

Грчкиот Парламент помалку од 24 часа откако беше отворен, попладнево се распушти согласно издадениот претседателски декрет потпишан од претседателката Катерина Сакеларопулу и премиерот Јоанис Сармас, со што и официјално се ...

Парламент во Грција/Фото: МИА архива

Новиот парламентарен состав во Грција денеска ќе положи заклетва, а утре ќе се распушти

Новиот парламентарен состав во Грција што произлезе од изборите во неделата, попладнево ќе положи свечена заклетва, меѓутоа пратениците ќе имаат еднодневен пратенички мандат со оглед на тоа дека утре ќе ...

Фото: Твитер

Долниот дом на францускиот парламент го призна Гладоморот како геноцид врз Украинците, Зеленски се заблагодари

Националното собрание на Франција, долниот дом на францускиот парламент, денеска усвои резолуција со која го признава Гладоморот од 1932-1933 година како акт на геноцид врз украинскиот народ. Документот беше изгласан ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER