fbpx
Џабир Дерала

Tag: парламент

Глутницата на Груевски и Мицкоски

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Групата на Мицкоски е во засилена секојдневна координација, поточно, под команда на „азилантскиот шатор“ во Будимпешта. Во сета врева и скандали што се секојдневно ги продуцираат турбо-фолк ...

Македонска иднина или небиднина

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Сѐ почесто се гледам со разочарани и гневни луѓе, од кои многумина запознав во бескрајните поворки од луѓе што демонстрираа против страховладата на Груевски и Фамилијата. Ги ...

(архива) Никола Груевски пред Кривичен, 2018 (фото: Киро Попов / kolektif)

За имунитетот и мандатот

Кога станува збор за одговорност на високи функционери (сегашни и поранешни) за дела кои се поврзани со вршењето на нивната функција, не важат послаби, туку построги правила. [caption id="attachment_85012" align="alignleft" ...

Илустрација: Игор Стевковски

Каде му е апаратот на Мицкоски?

Не му е лесно на Мицкоски. А и како би му било? На кутрото, разединето и десеткувано ВМРО-ДПМНЕ и на неговиот актуелен портпарол Мицкоски, постојано им сервираат некаков избор, бараат ...

Дерала: Државата мора да ги третира гласачите како луѓе, а не како бројки

Во најновиот прилог на ЦИВИЛ Медиа во рубриката ДИРЕКТНО, Џабир Дерала говори за недостатоците на законската регулатива со која дел од граѓанките и граѓаните се оневозможени да го искористат своето ...

А со (анти)корупцијата до кај сме?

Откако Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) го следеше „славниот пример“ на неславниот состав на Државната изборна комисија, па поднесе оставка, не слушнавме ништо особено. Ако се сеќавате, ДИК-овци ...

Значи, можело!

Сето тоа го знаеме или би требало да го знаеме, барем од општа култура... Парламентот е највисок извор на моќта и мора да функционира и да им служи на интересите ...

Мавраганис: Без 180 гласа за Договорот, владата ќе падне

Коалициониот партнер во грчката влада, Независни Грци, не отстапува од барањето, Договорот со Македонија, во грчкиот парламент да се ратификува со зголемено мнозинство од 180, наместо 151 пратеник. Заменик министерот ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVILMEDIA NEWSLETTER