fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: поддршка

Скопјани уште помотивирани за учество на граѓаните во процесот на донесување одлуки

ЦИВИЛ – Центар за слобода, денеска во Скопје, кај преминот „Палета“ во центарот на градот, ја промовираше Граѓанската повелба – глобален документ за унапредување на граѓанските права и за активно ...

„Општество без граници“ во Скопје

ЦИВИЛ - Центар за слобода денеска во Скопје, кај преминот „Палета“, со почеток во 12 часот,  ќе ја промовира Граѓанската повелба - глобален документ за унапредување на граѓанските права и за ...

ЦИВИЛ: Да живее 9 Мај!

По повод обележувањето на две години од крвавиот 9 мај, во населбата Диво насеље во Куманово, ЦИВИЛ - Центар за слобода повторно ги повика институциите и политичките субјекти од земјата ...

ССНМ ја осуди хајката против „Слободен печат“

Самостојниот синдикат на новинари на Македонија (ССНМ) ја осуди хајката од синхронизирани напади на белградскиот весник „Информер“ врз македонскиот дневен весник „Слободен печат“ што на македонскиот медиумски пазар е етаблиран ...

ЦИВИЛ не е украдената техника, туку илјадници граѓанки и граѓани на Македонија!

Веројатно слушнавте или прочитавте, драги сограѓани и сограѓанки, дека овој викенд, на најдрзок начин беа ограбени канцелариите на ЦИВИЛ – Центар за слобода, кои се наоѓаат во строгиот центар на ...

Ограбено е седиштето на ЦИВИЛ!

ЦИВИЛ – Центар за слобода беше мета на провала и кражба во текот на продолжениот празничен викенд. Причинета е поголема материјална штета, односно, украдени се компјутери, монитори, хард дискови, камера, ...

ЦИВИЛ за штрајкот на новинарите: Итна разрешница за медиумската голгота!

ЦИВИЛ – Центар за слобода ја изразува својата максимална поддршка за 120-те новинарки и новинари, вработени во изданијата на „Медиа принт Македонија“ (МПМ), кои веќе две недели штрајкуваат за остварување на своите ...

Граѓанскиот сектор се обединува во одбрана од хајката на ВМРО-ДПМНЕ

Со слоганот „Мораме да го заштитиме граѓанското општество“, денеска, 122 невладини организации побараа поддршка од јавноста, со цел да се зачува слободата на граѓан(к)ите и на граѓанското општество. Ваквиот апел ...

Конгресменот Трот изрази поддршка за Македонија

Американскиот претставник Дејв Трот, копретседавач на двопартиската група во Конгресот за Македонија и македонските Американци, ја даде следната изјава, нагласувајќи ја неговата поддршка за народот на Македонија. „Македонија е клучниот ...

Page 14 of 15 1 13 14 15

CIVIL MEDIA NEWSLETTER