fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: човекови права

Легендарниот опозициски лидер по нападот на „зељонка“ од поддржувачите на Путин во Москва, во април, 2017 година (Wikimedia Commons)

Беше убав, харизматичен, со плави очи и паметен, атрибути пред кои треперат и најголемите тирани и диктатори

НЕНАД ЈОВАНОВИЌ На самиот почеток на документарниот филм „Навални“, главниот инспиратор вели, „Дали е ова приказна за мојот живот или не е приказна на мојот живот“, се разбира, тоа го ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Алексеј Навални – Исус од Москва

ДРАГАН МИШЕВ Ако некој досега воопшто се сомневаше дека ќе има поинаков епилог од политички мотивираната судска фарса во која беше обвинет и осуден рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, сега ...

Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, прави симбол на срцето упатен кон неговата сопруга во судницата во Москва во февруари, 2021, каде што доби казна затвор од над 2 и пол години. Оттогаш, тој исчезнува во рускиот казнен систем. (Фото:  Moscow City Court via AP)

Смртта на Алексеј Навални

Алексеј Навални, челичниот руски адвокат кој разоткриваше корупција, лични интереси и злоупотреба на моќта од страна на рускиот претседател Владимир Путин и неговите другарчиња, беше предизвик за Путин повеќе од ...

Фото: Дејв Френкел/Твитер

Русите судови изрекуваат апсурдни пресуди на лица означени како екстремисти, само затоа што прикажувале ЛГБТ симболи

Два руски суда оваа недела ги изрекоа првите пресуди во врска со она што владата го нарекува „меѓународно ЛГБТ социјално движење“ кое минатата година беше означено како екстремистичко. Во четвртокот, ...

Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Русинка обвинетa за „екстремизам“ поради објавување слика на виножито на Инстаграм, хомофобијата стана официјална политика на Кремљ

Русија покрена обвиненија за екстремизам против 33-годишна жена според новите закони кои ја криминализираат поддршката за ЛГБТК заедницата, соопшти во вторникот група за права „Перви Отдел“. Како што пренесува Кијив ...

24 ЧАСА: Личните карти и понатаму ќе важат за внатрешна употреба; пропуштената шанса со уставните измени ќе доведе до апатија; 2023 беше ужасна година за човековите права ширум светот

ВЕСТ НА ДЕНОТ Личните карти ќе важат за внатрешна употреба, ќе се разгледаат сите опции за пасошите, вети премиерот Личните документи, како личните карти, што се за внатрешна употреба ќе ...

ЦИВИЛ на Меѓународниот ден на човековата солидарност: Политичките актери имаат обврска да произведуваат решенија, а не кризи!

Меѓународниот ден на човековата солидарност, 20 декември, е ден се одбележува единството во различноста, да се подигне јавната свест за важноста на солидарноста, да се поттикне дебата за начините на ...

Фото: МИА

Традиционалниот Марш на црвените чадори: Сексуалните работнички бараат хуман и еднаков третман од државата

Сексуалните работнички предводени од првиот колектив на сексуални работници на Балканот, „СТАР“ и здружението за опции на здрав живот, „ХОПС“, денеска со Марш на црвените чадори традиционално го одбележаа Меѓународниот ...

Пендаровски: Нападите се резултат на пропагандни кампањи од странски центри или нивна директна инфилтрација и поддршка на радикални политички оргнизации

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер во обраќањето на конференцијата по повод Меѓународниот ден на човековите права, 10 декември, во организација на Агенцијата за остварување на правата на заедниците и Мисијата на ...

Page 1 of 20 1 2 20

CIVIL MEDIA NEWSLETTER