fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: човекови права

Џабир Дерала, претседател на ЦИВИЛ(фото: Б. јордановска/ЦИВИЛ)

(24 ГОДИНИ ЦИВИЛ) Џабир Дерала, претседател на ЦИВИЛ: По цена на својата лична безбедност, Цивилките и Цивилите ги бранат човековите права и слободи секогаш и секаде, без калкулации и без компромиси

Драги колешки и колеги, соработници, членови, поддржувачи, Почитувани другарки и другари, Дами и господа, Граѓанки и граѓани, На почетокот, сакам да им се заблагодарам на сите што со своите изјави, ...

Фото: Махмуд Аџур, Палестинска хроника

Израелските напади и блокадата погубни за лицата со попреченост во Газа

Бомбите, недостатокот на вода, храна, лекови, електрична енергија и оштетенитe патиштата од израелската офанзива го оневозможуваат животот на лицата со посебни потреби во Газа. Животите на 2,3 милиони жители на ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Слободата на изразувањето е основно човеково право и гарант за нормален и достоинствен живот на луѓето

ЏАБИР ДЕРАЛА Објавено прво во СЛОБОДЕН ПЕЧАТ Светот е во постојана внатрешна борба меѓу силите со спротивставени вредности. На едната страна се силите на авторитарно владеење, воинствени и геноцидни политики, ...

Тренчевска: И момчињата и девојчињата треба да ги уживаат човековите права на иста основа без дискриминација

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска беше дел од панел дискусијата „Стратешко планирање за храбра иднина за телесната автономија на жените и на девојчињата во регионот“ како дел ...

Полицајците патролираат во населба среде насилство поврзано со банди во центарот на Порт-о-Пренс на 25 април 2023 година. (Фото: Ричард ПИЕРИН / АФП)

Кениската полиција, со досие за кршење на човековите права, ќе го решава беззаконието на Хаити кое излегува од контрола  

Откако беззаконието на Хаити почна да излегува од контрола, Кенија беше повикана од мешународната заедница да застане на чело на мултинационалните безбедносни сили чија цел е да ја олабават контролата ...

На жени од Гренланд присилно им била вметната контрацепција, бараат отштета од Данска

Група жени од Гренланд бараат отштета од Данска поради спроведување на кампања за принудна контрацепција во текот на 60-тите години од минатиот век, изјави денеска адвокат на жените. Со оглед ...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи (фото извор: МНР)

Османи: Руската воена агресија врз Украина е најголем тест за нашата посветеност за заштита на човековите права

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи денеска преку видео-обраќање ја отвори Конференцијата на човековата димензија на ОБСЕ што се одржува во Варшава, соопшти ...

Парадокс: Земјата-гробар на човековите права бара приклучување во Советот за човекови права на ОН

Русија сака повторно да се приклучи во Советот за човекови права на Обединетите нации, откако беше исфрлена минатиот април поради воената агресија врз Украина. Москва е наведена на веб-страницата на ...

ФОТО: ЦИВИЛ Медиа

Извештај за човековите права во земјава за 2022 презентиран во Собранието

Произведуваме многу закони, трчаме и брзаме како да се усогласиме со европското законодавство, но фундаменталните права на лицата со попреченост сосема паднале наместо да се во иста линија со правата ...

Page 2 of 20 1 2 3 20

CIVIL MEDIA NEWSLETTER