fbpx
06 December 2022, Canada, Montreal: Secretary-General of the United Nations Antonio Guterres delivers at the Opening Ceremony of the 15th meeting of the Conference of the Parties (COP15) to the United Nations Convention on Biological Diversity in Montreal. Photo: Paul Chiasson/Canadian Press via ZUMA Press/dpa

Tag: човекови права

По три години ОЈО поднесе обвинение за напад врз учесник на Парадата на гордоста

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, поднесе Обвинителен предлог против 33-годишен скопјанец кој се товари за кривично дело „насилство“. -На 29.06.2019 година, обвинетиот во група со повеќе други ...

Тренчевска: Предизвикот со родово-базираното насилство врз жените не е само личен, тој е длабоко социјален, културолошки и општествен и бара комплексни решенија

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се обрати на завршната конференција: „Грижи се машки – Од свесност до вклученост“ , во организација на Хера – Aсоцијација за ...

Иранската фудбалска репрезентација одби да ја пее националната химна во знак на поддршка за антивладините протести

Иранските фудбалери на Светското првенство во Катар одбија да ја пеат нивната национална химна пред натпреварот со Англија, изразувајќи поддршка за антивладините протести во нивната матична земја, објави Би Би ...

Меморијален центар Поточари - Сребреница

Додик го прекрши новиот Кривичен законик на БиХ со непризнавање на геноцидот во Сребреница

Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, денеска отворено го прекрши Кривичниот законик на БиХ, изјавувајќи дека немало геноцид врз Бошњаците во Сребреница во 1995 година, додавајќи дека ...

ССМ: Младите се најранливата категорија кога станува збор за кршење на работничките права

Секцијата на млади при Сојузот на синдикати на Македонија се приклучува кон одбележувањето на Меѓународниот ден на младите и го поддржува барањето за нов социјален договор базиран на петте клучни ...

Амнести Интернешнл: Мирните протести се речиси невозможни во Русија

Руските власти до тој степен ја загрозија слободата на мирно собирање што сега стана речиси невозможно да се протестира во Русија на кој било мирен начин, предупреди денеска Амнести Интернешнл. ...

Роберт Алаѓозовски, Национален координатор за интеркултурализам, едно општество, развој на културата и меѓуресорска соработка (фото: И. Чадиноски / ЦИВИЛ)

Алаѓозовски: Обврска на секој политичар е да ја разбере и да ја имплементира Стратегијата „Едно општество за сите“

Стратегијата „Едно општество за сите“ е значајна за развојот на нашата демократија, на општеството, но и на државата во целост. Стратегијата има влијание и во низа други области, на постоењето ...

Xhabir Deralla, President and Co-founder of CIVIL – Center for Freedom (photo: HEINRICH BÖLL STIFTUNG)

Антизападни пропагандни центри против граѓанското општество во Северна Македонија: Случајот на ЦИВИЛ

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА / објавено во HEINRICH-BÖLL-STIFTUNG ДА СЕ БИДЕ БРАНИТЕЛ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Јас сум активист за човекови права, новинар и писател, работам скоро 22 години за ...

Движењето „Black Lives Matter“ номинирано за Нобелова награда за мир во 2021

Антирасистичкото движење „Black Lives Matter“ е номинирано за Нобелова награда за мир во 2021 година, објави „Гардијан“. Норвешкиот пратеник Питер Еиде ја оправда номинацијата со фактот дека движењето ги натера ...

Протести во Варшава, 27 јануари 2021, по објавата на полската влада за речиси тотална забрана на абортусот.

Полска на нозе по објавата на конзервативната влада за речиси тотална забрана на абортусот

Илјадници револтирани жени, тинејџерки и нивни поддржувачи се вратија на улиците во Полска синоќа, по веста дека ќе стапи на сила пресудата со која се запира прекинувањето на бременоста исклучиво ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVILMEDIA NEWSLETTER