fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи

Tag: човекови права

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Јавното објавување на претепаните осомничени терористи покажува до кој степен руското општество е милитаризирано и толерантно кон насилство

Рускиот претседател Владимир Путин за првпат призна дека „радикалните исламисти“ го извршиле нападот на концертната сала во близина на Москва, истовремено инсистирајќи дека Украина сè уште можела да има улога. ...

Руски студент осуден на 10 дена затвор поради преименување на својата Wi-Fi мрежа во „Слава Украини“

Руски студент е осуден на 10 дена затвор во Москва, откако ја преименувал својата Wi-Fi мрежа со про-Украински слоган. Студентот на Московскиот државен универзитет ја нарекол мрежата „Слава Украини!“ Како ...

ОН: Иран врши злосторства против човештвото врз жените и девојчињата

Иранската „репресија врз мирните протести“ и „институционалната дискриминација врз жените и девојчињата“ доведоа до кршење на човековите права, од кои некои може да се окарактеризираат како „злосторства против човештвото“, пишува ...

Алексеј Навални. Фото: Скриншот

Путин го убил Навални за да спречи негова размена со друг затвореник од Германија

Соработниците на Алексеј Навални тврдат дека Владимир Путин го убил опозицискиот лидер во затвор за да ја саботира размената на затвореници во која Навални би бил разменет за осуден платен ...

Легендарниот опозициски лидер по нападот на „зељонка“ од поддржувачите на Путин во Москва, во април, 2017 година (Wikimedia Commons)

Беше убав, харизматичен, со плави очи и паметен, атрибути пред кои треперат и најголемите тирани и диктатори

НЕНАД ЈОВАНОВИЌ На самиот почеток на документарниот филм „Навални“, главниот инспиратор вели, „Дали е ова приказна за мојот живот или не е приказна на мојот живот“, се разбира, тоа го ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Алексеј Навални – Исус од Москва

ДРАГАН МИШЕВ Ако некој досега воопшто се сомневаше дека ќе има поинаков епилог од политички мотивираната судска фарса во која беше обвинет и осуден рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, сега ...

Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, прави симбол на срцето упатен кон неговата сопруга во судницата во Москва во февруари, 2021, каде што доби казна затвор од над 2 и пол години. Оттогаш, тој исчезнува во рускиот казнен систем. (Фото:  Moscow City Court via AP)

Смртта на Алексеј Навални

Алексеј Навални, челичниот руски адвокат кој разоткриваше корупција, лични интереси и злоупотреба на моќта од страна на рускиот претседател Владимир Путин и неговите другарчиња, беше предизвик за Путин повеќе од ...

Фото: Дејв Френкел/Твитер

Русите судови изрекуваат апсурдни пресуди на лица означени како екстремисти, само затоа што прикажувале ЛГБТ симболи

Два руски суда оваа недела ги изрекоа првите пресуди во врска со она што владата го нарекува „меѓународно ЛГБТ социјално движење“ кое минатата година беше означено како екстремистичко. Во четвртокот, ...

Page 1 of 21 1 2 21

CIVIL MEDIA NEWSLETTER