fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: демант

АХВ најостро ги демантира обвинувањата на Трипуновски од ВМРО ДПМНЕ за увоз на небезбеден зеленчук

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), најостро ги демантира изнесените ставови на прес конференцијата на Цветан Трипуновски од ВМРО ДПМНЕ, на која обвинува дека надлежните државни органи дозволиле увоз на ...

Колефски: Нема дозвола за отворање бугарски културен центар во Пустец, тоа е намерна провокација

По веста објавена на социјалните мрежи дека утре 24 мај - Денот на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј ќе се отвори бугарски културен центар во Пустец, од локалната власт на ...

Foto: Wikimedia Commons

Сорос ги демантираше гласините дека починал: „Жив сум и здрав“

Американскиот бизнисмен Џорџ Сорос се огласи на Твитер, демантирајќи ги гласините дека починал, кои почнаа синоќа да се шират на оваа социјална мрежа. Гласините дека 92-годишниот милијардер починал започна на ...

Фото: Wikimedia commons

Европска комисија: Урсула фон дер Лајен нема да биде во трката за шеф на НАТО

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен не е во игра да биде следниот шеф на НАТО, изјави денеска портпарол на комисијата за ДПА. Извештаите во британскиот весник „Сан“ ...

Сепак Слаѓана Тасева не била во право – Агенцијата за филм го доби првото извинување од Транспаренси

Eден од членовите на Филмскиот совет доби официјално извинување од Транспаренси интернешнл по изнесените тврдења на Слаѓана Тасева дека постоел судир на интереси при доделувањето на средства за проекти. -Транспаренси Интеренешнл ...

Демант од МВР на соопштението од ВМРО-ДПМНЕ во врска со командирот вклучен во бегството во КПУ Идризово

ВМРО-ДПМНЕ свесно лаже или се недоветни па не знаат дека МВР нема врска со затворската полиција Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира лагите на ВМРО-ДПМНЕ изнесени во денешното соопштение. ...

Шапуриќ ја демантира поврзаноста со Мултикултура од Тетово

Министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициска клима за домашните претпријатија, проф. д-р Зоран Шапуриќ, ја демантира веста објавена на порталот Лидер и преземена од други медиуми ...

Бачев измислува!

Наводите во соопштението на партијата Единствена Македонија се потполно невистинити и злонамерни. Премиерот Зоран Заев ја прифати поканата да биде еден од говорниците на конференцијата „Македонски перспективи: Како до Европа?“, ...

Полковник Ќиро Калков демантира

Одговор на пишувањето на Зоран Џамбаски, полковник во пензија, писма со деманти упати полковник Ќиро Калков, преку овластен адвокат. Писмата ги пренесуваме во целост: До: Зоран Џамбаски Предмет: Опомена со ...

Page 2 of 6 1 2 3 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER