fbpx
epa03244691 KFOR soldiers from Hungary guard the road between north and south part of the town of Mitrovica, during clashes in the town of Zvecan, Serbia, 01 June 2012. At least five Kosovo Serbs and a NATO soldier were wounded in a gunfight in the early hours, as peacekeepers tried to dismantle Serb roadblocks blocking traffic.  EPA/STR
Фото: Мартина Ацковска / Фронтлајн

Tag: демант

Шапуриќ ја демантира поврзаноста со Мултикултура од Тетово

Министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициска клима за домашните претпријатија, проф. д-р Зоран Шапуриќ, ја демантира веста објавена на порталот Лидер и преземена од други медиуми ...

Бачев измислува!

Наводите во соопштението на партијата Единствена Македонија се потполно невистинити и злонамерни. Премиерот Зоран Заев ја прифати поканата да биде еден од говорниците на конференцијата „Македонски перспективи: Како до Европа?“, ...

Полковник Ќиро Калков демантира

Одговор на пишувањето на Зоран Џамбаски, полковник во пензија, писма со деманти упати полковник Ќиро Калков, преку овластен адвокат. Писмата ги пренесуваме во целост: До: Зоран Џамбаски Предмет: Опомена со ...

Министерство за култура: Неточни тврдењата на Движењето Беса за етничка дискриминација

Министерството за култура се оградува од тврдењата на Движењето Беса за наводна  етничка дискриминација на оглас за прием на двајца државни службеници во секторите за издавачка дејност и за културно ...

Кабинет на Иванов: Сертификатите за новинари се во контекст на подготовка на Стратегијата за одбрана

Кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов, преку соопштение ја демантира изјавата на претседеталот на ЗНМ Насер Селмани, дека издавале безбедносни сертификати на новинари, посочувајќи дека тој е погрешно информиран. Според ...

Директорот на МРТВ негира дека ја злоупотребил службената положба и овластувања

Директорот на МРТВ Марјан Цветковски денеска преку соопштение до медумите негира дека е одговорен за злоупотреба на службената положба и овластувања. Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување ...

Радмила Шекеринска | фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ

Шекеринска не одобрила купување на луксузно возило

Министерството за одбрана на Република Македонија, ја демантираше информацијата дека министерката Радмила Шекеринска ќе купи луксузно возило од буџетот на министерството. Во веста која се појави вчера на неколку медиуми, ...

Бутарис: Никогаш не предложив да се смени името на аеродромот

Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, во изјава за медиумите, по реакциите што ги предизвика, говорејќи ...

СЈО ги демантира пишувањата за наводен обид за атентат врз Фетаи

„Ова Јавно обвинителство категорично ги демантира написите на некои медиуми во кои се тврди дека определен инцидент во село Боговиње, случен на 7 февруари оваа година, е поврзан со обвинителката ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVILMEDIA NEWSLETTER