fbpx
Џабир Дерала
AP Photo/Mstyslav Chernov

Tag: добрососедство

Добро утро со Орданоски

Летаат во авион Тито, Хитлер и Захариева…

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Таман кога помисливме дека, барем за годинава, Софија малку ќе нè одмори од својот антиталент за толкување на политиката за добрососедство, гледаме дека вревата од дуетот Каракачанов-Захариева ...

Се подобруваат трговската размена и севкупните односи меѓу Македонија и Бугарија

Трговската размена меѓу Македонија и Бугарија е значително порасната по потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, оценија претседателите Ѓорге Иванов и Румен Радев по вчерашната средба во Скопје ...

Договорот за добрососедство ја зголеми трговијата меѓу Македонија и Бугарија

Трговијата меѓу Бугарија и Македонија  бележи раст од близу 11 проценти во 2017 година. Притоа, извозот од Бугарија се зголемил за три проценти.  Како причина за тоа економскиот аналитичар Љубомир ...

Борисов: Не се оптоварувајте со историја, заборавете на „големи“ држави

Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја,  живејте го животот, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов, одговарајќи на новинарско прашање по денешната заедничка седница ...

Добро утро со Орданоски

Мора да му е од чушките

Пишува: Сашо Орданоски Националистите и во Бугарија и во Македонија се најдоа затечени од развојот на настаните во соседските политики на двете земји. Двата прагматични балкански политички булдожери, Борисов и ...

Злочинот има име

Недамнешното телевизиско интервју на премиерот на Владата на РМ и  претседателот на СДСМ, Зоран Заев за црногорската ТВ Антена М со право предизвика многубројни реакции во македонската јавност.  [caption id="attachment_45042" ...

Page 1 of 2 1 2

CIVILMEDIA NEWSLETTER