fbpx
Фото/ Wikimedia commons
Вештачка интелигенција (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: Додик

Милорад Додик

Европратениците усвоија Резолуција, со која повикаа на воведување санкции против Милорад Додик

Европскиот парламент повторно повика на воведување санкции против претседателот на Република Српска Милорад Додик и другите „дестабилизирачки актери“ во Босна и Херцеговина. Ова се наведува во Резолуцијата на Европскиот парламент ...

Додик повторно се закани дека ќе прогласи независност на Република Српска

Претседателот на Република Српска Милорад Додик уште еднаш изјави дека РС истиот ден ќе прогласи независност доколку високиот претставник во БиХ Кристијан Шмит воведе закон за државен имот. Тој изјави ...

Република Српска донесе одлука за прекин на односите со САД и Велика Британија

Владата на Република Српска денеска донесе одлука за прекин на соработката со амбасадите на САД и Велика Британија во БиХ, на што американската страна веднаш одговори со порака дека тргнале ...

Фото: миа.мк

Шмит го суспендира Законот за имот на РС, Додик најави дека нема да ја почитува одлуката

Високиот претставник за Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, вчера го суспендираше Законот за недвижен имот, што властите на Република Српска (РС) го усвоија кон крајот на минатата година со цел ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER