fbpx
Фото/ Wikimedia commons
Вештачка интелигенција (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: енергетска криза

Бислимоски: Енергетската криза беше мотивирачка и се започна со интензивен циклус на инвестиции во обновливи извори на енергија

Енергетската криза го зголеми темпото на енергетска транзиција и инвестиции во обновливи извори со што се намали значајно цената на електрична енергија преку ден и се создадоа услови за домаќинствата ...

РЕС ќе почне да снабдува државни и локални институции со поевтина електрична енергија

Фирмата за трговијата со електрична енергија РЕС (Renewable Energy Supply), во следниот период ќе го прошири своето работење со дел од државните и локалните институции, каде ќе даде поволни понуди за снабдување ...

Фото: Фејсбук

Маричиќ: Со неповратните 80 милиони евра од ЕУ заедно ја надминуваме енергетската криза

Со неповратните 80 милиони евра од ЕУ заедно ја надминуваме енергетската криза. Владата преку пакет мерки навремено и правилно ја насочи помошта за заштита на стандардот на граѓаните и бизнис секторот. ...

Битиќи предупредува на мерки за компаниите кои користат субвенционирана енергија и не ги намалиле цените на производите

Вицепремиерот Фатмир Битиќи, во емисијата „Интервју во ШЕЊА“, зборувајќи за намалувањето на цените, по субвенционирањето на струјата од државата, рече дека за жал, нивото на шпекулации за тоа да се ...

Блок 1 на РЕК Битола од вчера попладне повторно ставен во функција велат од ЕСМ

Од вчера попладне повторно е ставен во функција блок 1 на РЕК Битола, постројката беше синхронизирана со македонскиот електроенергетски систем во 17:43 часот и испорачува електрична енергија, соопштува АД ЕСМ. ...

Обезбедени се 3,2 милиони евра за мерки за справување со енергетската криза

Вкупниот буџет на Министерството за економија за следната година е предвидено да изнесува околу 19 милиони евра. Обезбедени се 3,2 милиони евра за реализација на мерки за справување со енергетската ...

(ВИДЕО) Интервју со Битиќи: Ние сме социјалдемократска Влада, за нас животниот стандард на работниците е на прво место

Македонија дефинитивно оди во вистинска насока одбирајќи го патот кон ЕУ смета Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. Во интервју за Фронтлајн, Битиќи со задоволство говори за постигнувањата на Владата ...

Самит на лидерите на ЕУ, во фокусот руската агресија врз Украина, енергетската криза и одбраната на Унијата

Лидерите на земјите-членки на Европската унија денеска на самит во Брисел ќе разговараат за војната во Украина, енергетската криза и зајакнувањето на одбранбените капацитети на Унијата. Европскиот совет ќе го ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER