fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: евростат

Жителите на ЕУ релативно задоволни од животот, најнезадоволни Бугарите

Граѓаните на ЕУ дале просечна оценка од 7,1 од максимално можните 10 за своето севкупно задоволство од животот, јави дописникот на МИА од Брисел. Според податоците на Европската статистичка агенција ...

Евростат: Околу 4,3 милиони Украинци заминаа во земјите на ЕУ поради руската агресија

Околу 4,3 милиони луѓе кои не се државјани на Европската унија, а кои ја напуштиле Украина како последица на руската инвазија, добиле статус на привремена заштита во земјите на ЕУ ...

Се повеќе Европејци се мачат да врзат крај со крај, најтешко е во Бугарија

Сè повеќе Европејци се потешко врзуваат крај со крај поради растот на цените кои ги намалуваат нивните приходи, покажа извештајот на Европскиот статистички институт. Бројот на граѓани кои имаат потешкотии ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER