fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: федерализација

Бранко Тричковски

Се вадат капите за постмакедонизмот: Без европските обрачи македонската каца ќе се распадне

Пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Ако вмро и ману продолжат да ја држат Македонија на семафорите пред Брисел, Македонците во Ѕвегор, Смојмирово и Будинарци ќе се организираат како Заедница на македонските општини. Ќе ...

Добро утро со Орданоски

Нема интеграција без пенетрација

Пишува: Сашо Орданоски Кога живеете во мала, мултиетничка, мултикултурна и мултиконфесионална европска држава, и сте етничко мнозинство, а државата ја споделувате со неколку малцинства, од кои едното е значително во својот ...

Родителите на средношколците бараат одговорност од директорот и интервенција на Општината!

Педесетина родители на ученици од прилепската гимназија, денеска протестираа во дворот на гимназијата „Мирче Ацев“, побараа одговорнос од директорот Кире Николоски, кого вчера учениците го снимија додека им држи политички ...

Николовски: „Не им држев политички говор, туку со учениците разговарав за националните интереси!„

Директорот на прилепската гимназија „Мирче Ацев“, Кире Николоски за ЦИВИЛ Медиа тврди дека пред своите ученици не држел политички говор, туку во непосреден разговор, им ги предочил националните интереси. Тој ...

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Македонија – земја на протести, на шест дена пред историските избори!

Државата ни наликува на еден голем плоштад, каде во секој агол, секоја од 11-те партии и коалиции, учеснички на предвремените парламентарни избори закажани за 11 декември - по само шест ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER