fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: Финска

Финскиот парламент одобри воен пакт со САД

Финскиот парламент ја ратификуваше спогодбата за одбрана со САД, која ќе овозможи зголемено воено присуство на американски војници и складирање на американска воена опрема во Финска. По потпишувањето од страна ...

Фото: МИА архива

Шмигал: Сојузниците и ветуваат на Украина 60 милијарди долари годишна воена поддршка во следните четири години

Украинскиот премиер Денис Шмигал денеска изјави дека воените обврски наведени во 20 безбедносни договори што Киjив ги потпиша со своите партнери изнесуваат 60 милијарди долари годишно во следните четири години. ...

Стуб за Си-Ен-Ен: Нема услови за преговори со Русија, единствениот начин, да се постигне мир е преку борба

Финскиот претседател Александар Стуб изјави дека воената акција е единствениот начин за постигнување мир во Украина и оти нема услови за преговори со Русија. - Во конкретниот случај, единствениот начин ...

РУСКИТЕ АГРЕСОРИ НЕ МРДНАА ОД МЕСТО ЦЕЛА ГОДИНА: Легендарниот лидер, Володимир Зеленски изјави дека агресорот не окупирал ниту едно украинско село во 2023 година

Зеленски: НАТО може да ја гарантира безбедноста за сите свои членки само со Украина

Целосна сила и загарантирана безбедност за сите членки на НАТО може да се обезбеди само со Украина во Алијансата, истакна претседателот Володимир Зеленски за време на заедничкиот брифинг со претседателот ...

Финска одобри испорака на нова воена помош на Украина во висина од речиси 190 милиони евра

Финска ја одобри 22. испорака на воена помош за Украина во вредност од околу 190 милиони евра, соопшти финското Министерство за одбрана, цитирано од Укринформ. Министерството наведуваат дека помошта ги ...

Фото: Укринформ

САД загрижени дека Путин нема да застане на Украина, рускиот диктатор сега се заканува и на Финска

Русија предводена од Путин, која покажа подготвеност да ги освои соседните земји со сила, не планира да застане на Украина и продолжува да им се заканува на другите земји во ...

Русија испраќа мигранти на границата со Финска во обид да ја дестабилизира

Десетици мигранти денеска преминаа во Финска, неколку часа пред затворањето на двата јужни премини на границата со Русија. Преминовите Валима и Нирала беа накратко отворени вчера, откако беа затворени на ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER